Protikorupční Kverulant: Veřejnost odmítá další zdražování nafry a benzínu z „ekologických“ důvodů

12.12.2016 11:20 dop.

Mezinárodní výzkumná agentura GFK zpracovala pro Kverulant.org průzkum veřejného mínění, z kterého vyplynulo, že Češi odmítají další zdražování benzínu a nafty z důvodu zvýšení povinného podílu biosložky. K tomu by muselo dojít, pokud by ČR měla do roku 2020 snížit emise oxidu uhličitého o 6 % oproti roku 2010. Kverulant.org dnes vyzval vládu, aby tento nesmyslný cíl konečně opustila.

Protikorupční Kverulant: Veřejnost odmítá další zdražování nafry a benzínu z „ekologických“ důvodů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stojan čerpací stanice

Předchozí vlády přijaly závazek snížit v roce 2017 emise CO2 v dopravě o 4 % oproti roku 2010. Splnění tohoto závazku by však řidiče stálo další miliardu navíc. Přitom například v roce 2015 vydali motoristé při tankování navíc částku 2,7 miliardy korun. O tolik totiž v tomto roce biopaliva prodražila klasické pohonné hmoty.

Z reprezentativního průzkumu (ZDE), který se uskutečnil na konci listopadu, vyplývá, že vyšší ceny paliv s biosložkou veřejnosti vadí (téměř 60 % lidí). Více to platí v případě mužů (67 %) a aktivních řidičů (74 %). Stávající podíl povinně přimíchávané biosložky lidé zvyšovat nechtějí. Od 1. 6. 2010 je tento podíl zákonem stanoven na 4,1 % pro benzín a 6,0 % pro naftu. Většina veřejnosti (57 %) se domnívá, že by měl být zachován na současné úrovni. Třetina pak respondentů míní, že by se podíl biopaliv měl spíše nebo rozhodně snížit. Více než čtvrtina veřejnosti si nemyslí, že přidávání biosložek do paliv skutečně snižuje emise CO2.

Vláda nedávno projednala novelu zákona o ovzduší, která počítá s tím, že 4% cíl snížení emisí CO2 pro rok 2017 bude snížen na 3,5 %. Závazek snížit emise CO2 v roce 2020 o 6 % však zatím opuštěn nebyl. A právě k tomu dnes Kverulant vyzval vládu.

Další informace o problematice biopaliv naleznete v Kverulantově kauze biOOmyl (ZDE).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Andělé a ďáblové

20:17 Milan Knížák: Andělé a ďáblové

Jak již jsem několikrát dal veřejně najevo, byl jsem velmi potěšen výsledkem parlamentních voleb, kt…