RVZRM: Není objektivní obviňovat ty, co se snaží v romské integraci opravdu pracovat

15. 11. 2011 18:12

Reakce Rady vlády pro záležitosti romské menšiny na výroky pana Miroslava Tancoše.

RVZRM: Není objektivní obviňovat ty, co se snaží v romské integraci opravdu pracovat
Foto: rep
Popisek: Romské děti si hrají na hřišti
reklama

Jednání Česko-romského občanského sdružení v Novém Boru dne 13. 11. 2011, jehož výstupy prezentoval pan Miroslav Tancoš v médiích, přineslo megalomanské, a tedy zcela nerealistické požadavky v oblasti řešení romské integrace.

Město Nový Bor se potýká s vysokou nezaměstnaností, s vysokým nápadem trestné činnosti a dalšími faktory sociálního vyloučení, které je potřebné minimalizovat a to především na místní úrovni se všemi zainteresovanými subjekty. Nepochybně mezi tyto subjekty patří i Česko-romské občanské sdružení, které by mělo své aktivity směřovat právě do těchto oblastí v působnosti města Nového Boru popřípadě jeho spádových obcí.

Občanská část Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a někteří koordinátoři pro romské záležitosti vyzývají pana Tancoše, aby své nadšení a  úsilí ve prospěch romské menšiny směřoval do konkrétních opatření bez postranních vlastních zájmů a nevystupoval jako  mluvčí romské menšiny  ČR.

Požadavky typu na zřízení romského konzulátu či dokonce vyčlenění území pro romský stát působí teatrálně napříč celou společností a degradují nelehkou každodenní práci členů občanské části Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách, koordinátorů pro romské záležitosti, terénních pracovníků na obcích, romských poradců a dalších subjektů, které se snaží o řešení sociálního vyloučení Romů.  Kdokoliv z řad odborné i laické veřejnosti má možnost se zasedání Rady zúčastnit, což je i deklarováno ve Statutu Rady. Pan Miroslav Tancoš tuto možnost nikdy nevyužil, dále veškeré projednávané dokumenty a kauzy jsou zaznamenány v zápisech, které jsou pravidelně uveřejňovány na webových stránkách Úřadu vlády ČR.

Považujeme za nutné zmínit, že pozice člena Rady vlády pro záležitosti romské menšiny je pozicí neplacenou a dobrovolnou. Každý člen Rady pracuje ve svém regionu ve prospěch romské integrace a v intencích svých kompetencí se snaží na regionální úrovni řešit neutěšenou situaci Romů.

Pan Tancoš by měl zvážit, zda je nutné zakládat novou politickou stranu, když mu jednu rozpustil Nejvyšší správní soud. Není objektivní obviňovat ty, co se snaží v romské integraci opravdu pracovat, Třeba je naopak navrhovat, předkládat a konzultovat. Odejít z republiky může každý občan, pokud si myslí, že se jinde bude mít dobře. Na to má každý právo. Není nutné tímto vyhrožovat a nabádat Romy k exodu. Pan Miroslav Tancoš se mimo jiné také vydává za předsedu správní rady tzv. Romské hospodářské rady ČR. Svými výroky může v současné napjaté situaci mezi Romy a většinovou populací tento člověk způsobit velké škody pro celou společnost. Občanská část Rady vyzývá média k větší zdrženlivosti a větší snaze ověřovat si pravdivost informací.

Dále čtěte: 
Romové chtějí kandidovat do zastupitelstev a do Senátu 
Ryla ústy v zemi, teď je šťastná. Může to dokázat každý, říká Romka  Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Romea.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jana Zwyrtek Hamplová: Kdo to odnese příště?

19:12 Jana Zwyrtek Hamplová: Kdo to odnese příště?

Komentář na facebookovém profilu k nařízení vlády testovat děti ve školách.