Radek Sárközi: Práce třídních učitelů je dlouhodobě podhodnocena

11.07.2018 11:50

Poslanecká sněmovna projedná navýšení příplatků pro třídní učitele z 400 Kč měsíčně na minimálně 2500 Kč měsíčně

Radek Sárközi: Práce třídních učitelů je dlouhodobě podhodnocena
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná třída, ilustrační foto
reklama

Jedná se o bod 24 - novela zákoníku práce - sněmovní tisk 159 (ZDE). Návrh připravila Pedagogická komora ve spolupráci s poslancem Markem Výborným a podali ho poslanci KDU-ČSL. Více informací nalezente ZDE.

Podobný návrh v minulosti podpořil Senát. Aktuální novelu podporuje ministerstvo školství nebo Svaz průmyslu a dopravy. S obdobným návrhem přišly nově i školské odbory, které doporučují jeho přijetí na konci tohoto dokumentu (ZDE). Na Slovensku je přímo určeno, že třídní učitelé pobírají navíc 5 % tarifního platu. Pokud bychom současnou výši příplatku pro třídní učitele přepočetli, dostávají čeští učitelé pouze 1,2 % tarifu (a po plánovaném navýšení tarifů o 10 % od roku 2019 příplatek klesne k 1 %).

Práce třídních učitelů je dlouhodobě podhodnocena. Současná výše tzv. zvlášního příplatku pro třídní učitele činí pouze 20 Kč za hodinu práce, ale státem garantovaná minimální mzda je v ČR 73 Kč/hod. a minimální odměna u učitelů byla stanovena na 132 Kč/hod. (více ZDE)

Dolní hranice příplatku pro třídní učitele (400 Kč/měsíc) a specializačního příplatku (1000 Kč/měsíc) se od roku 2004 nezvyšovala, zatímco průměrné platy se od té doby zvýšily skoro na dvojnásobek, proto oba příplatky přestaly být motivační. V listopadu 2017 sice stát zvýšil horní hranici zvláštního příplatku, ale školám žádné peníze navíc v roce 2018 neposlal, jak je popsáno ZDE a ZDE.

Tvrzení MPSV, že při výkonu specializované činnosti je pedagogovi kromě příplatku snížena míra přímé vyučovací činnosti, není pravdivé - týká se jen koordinátorů ICT (ostatních pěti specializovaných činností se netýká). Přitom ve firmách a úřadech s tak velkým počtem počítačů, jaký je ve školách, většinou tuto práci dělá minimálně jeden zaměstnanec na plný úvazek...

Náklady na zvýšení příplatků budou činit 2 miliardy korun ročně, které jsou pro rok 2019 plně rozpočtově kryty, protože v připravovaném rozpočtu na rok 2019 se počítá s tím, že kromě navýšení 10 % v tarifní části platů bude dalších 5 % použito na navýšení netarifní části platu, kam spadají oba příplatky - za třídnictví i za specializované činnosti. Mgr. Radek Sárközi prezident spolku

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Dejte koni ovsa

7:33 Zbyněk Fiala: Dejte koni ovsa

Snížení daní zrušením superhrubé bude okamžitým zvýšením příjmu chudých zaměstnanců i v situaci, kd…