Demokratické systémy zase představují „vládu lidu“, všichni mohou mluvit do všeho. Z toho vychází také požadavek obecného referenda ke všem otázkám včetně celostátní politiky, nebo třeba důležitých otázek života, jako eutanazie, umělých potratů a trestu smrti. Samozřejmě je to zase opačný extrém. Především nevíme, zda „lid“ může opravdu všemu rozumět. Ale největším problémem jsou možnosti různého ovlivnění a manipulace s tímto „lidem“. To prosím není nějaké elitářství, ale poctivé zvážení faktu, že tisíckrát opakovaná lež se může státi pravdou a intenzivním dlouhodobým ovlivňováním mohou zvítězit i takové názory a ideologie, které jsou evidentně nesmyslné, a nebojím se říci, ve svých důsledcích škodlivé.
Proto bych otázku referenda nesmírně opatrně vážil. Jistě je možno hlasováním rozhodovat o lokálních záležitostech, o úpravě chodníků, vybudování kanalizace nebo stavbě koupaliště. Ale s takovými otázkami jako je třeba přestěhování nádraží už pozor! Rozumíme všichni otázkám železniční dopravy? Nehraje snad takové rozhodování do kapes stavebním firmám, které si namastí kapsu a mají prostředky veřejné mínění ovlivňovat ve svůj prospěch?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV