Radim Valenčík: Začíná středounijní restart EU?

03.10.2018 9:45

Včera jsme byli svědky dvou významných událostí, které spolu na první pohled nesouvisejí, ale ve skutečnosti znamenají určitý průlom. Průlom, který znamená, že patrně ZAČÍNÁ STŘEDOUNIJNÍ RESTART EU, tj. že západní členské státy ztrácející v důsledku strategických chyb svou pozici a začíná se prosazovat role austrijského prostoru EU. Je to šance, jak uchovat funkční EU, která jinak neodvratně spěje k prohlubování diskriminací, vyvolávání staronových nepřátelství mezi státy a potupnému rozkladu.

Radim Valenčík: Začíná středounijní restart EU?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Valenčík
reklama

První ze zmíněných událostí je hlasování Sněmovny o rezoluci EU namířené proti Maďarsku, kterou odsouhlasil Europarlament. Zde je příslušná zpráva:

"Čeští poslanci pokládají za chybné a nešťastné hlasování Evropského parlamentu o sankčním řízení s Maďarskem kvůli údajnému vážnému ohrožení hodnot EU. Usnesení podpořilo 97 z nich. Europoslanci v září přijali doporučení, aby EU zahájila řízení proti Maďarsku kvůli "porušování evropských hodnot”.

Usnesení navrhl poslanec za ODS Jan Skopeček v rámci debaty o víceletém finančním rámci Evropské unie na léta 2021 až 2027. Hlasování Evropského parlamentu proti "suverénnímu” Maďarsku podle českých poslanců "jen dále prohloubí příkopy a nedůvěru mezi starými a novými členskými státy Evropské unie” .

Návrh podpořilo 97 poslanců, především z SPD, KSČM, ODS i ANO. Proti zvedlo ruku 24 poslanců."

Celé ZDE

Usnesení je o to cennější, že bylo odhlasováno těsně před volbami. Sice komunálními, ale i tak tyto volby budou mít obrovský signalizační význam.

K tomu na mém profilu upřesnil Aleš Johanovský, že ještě prošly další dvě usnesení: "Poslanecká sněmovna odmítá navrhované zavádění nových vlastních zdrojů Evropské unie." a "Poslanecká sněmovna doporučuje, aby dodatečné možnosti financování rozpočtu Evropské unie byly hledány v rámci stávajícího nastavení prostřednictvím úspor v provozu a optimalizace rozpočtů institucí Evropské unie."

Tak se dobře podívejte, jak hlasovaly jednotlivé strany a jednotliví poslanci. Je to nesmírně zajímavé, najdete to ZDE.

Druhá ze zmíněných událostí se odehrála na Slovensku:

"Slovensko se podle předsedy Směru po definitivním ukončení vyšetřování bude muset vrátit k událostem, které po vraždě následovaly.

"Především k úkolům, jaké v nich sehráli prezident Andrej Kiska, opozice, média a nevládní organizace financované ze zahraničí. Od těchto lidí neočekáváme žádnou omluvu, protože jejich filosofie je založena na principu nenávisti. Žádáme veřejnost, aby si při hodnocení těchto událostí zachovala zdravý politický úsudek a tak, jak se v parlamentní demokracii patří, o tom, kdo má nebo nemá vládnout v této zemi, rozhodla v příštích svobodných parlamentních volbách v březnu 2020," uvedl Fico." (ZDE)

Ficovy výroky jsou hodně silné, všimněte si, že o Kiskovi a některých zástupcích medií či nevládních organizací řekl, že jsou to lidé, jejichž filozofie je založena na nenávisti.

Obě události znamenají, že se posiluje role V4 a celého středounijního prostoru, tj. že začíná postupný přesun těžiště neformální autority v EU do středounijního prostoru (možná i včetně Bavorska a Saska). Tady je i přirozený prostor pro skutečné reformy, které jsou orientovány na základní konkurenční výhodu v globálním světě – tou je podpora rozvoje a uplatňování schopností lidí jako hlavního faktoru určujícího dynamiku a podobu (kvalitu) ekonomického růstu.

Když rozklikneme již uvedené (ZDE), zjistíme mnoho zajímavého. Například:

  • ODS je rozpolcena tak půl na půl, 12 z 25 poslanců podpořilo návrh, se kterým přišel jejich poslanec. Tj. ODS má stále ještě silné staroklausovské jádro.
  • Z Pirátů pro usnesení nehlasoval ani jeden poslanec, což znamená, že v mezinárodně politické oblasti je tato strana zcela nezkušená a podléhá mediálnímu mainstreamu.
  • Procentuálně nejvíc podpořila usnesení SPD (téměř všichni poslanci), velkou většinou hlasů také KSČM, ANO a překvapivě KDU-ČSL (což ji asi prospěje ve volbách).
  • Ostudně se zachovala ČSSD, která podpořila usnesení jen 2 hlasy a potvrdila, že je stranou mafiánů, kteří jsou pod tlakem vydírání nuceni sloužit současné globální moci.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radislav Pavelka: Úžasná budoucnost KSČM v okrese Vsetín?

14:00 Radislav Pavelka: Úžasná budoucnost KSČM v okrese Vsetín?

Komentář k rozhovoru s Romanem Ramachem v Haló novinách a ke KSČM v okrese Vsetín