Richard Seemann: EMA konečně zahájí kontrolu Sputniku

09.04.2021 7:34

Zatímco Rakousko a nyní i Německo již jedná o objednávce „Sputniku V“ s Ruskem, což bylo oznámeno na včerejším jednání ministrů zdravotnictví EU, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) teprve příští týden začne přezkoumávat její vědeckou kvalitu.

Richard Seemann: EMA konečně zahájí kontrolu Sputniku
Foto: Repro youtube.com
Popisek: Ruská vakcína proti covid-19 Sputnik V
reklama

Podle „Financial Times“ odložila kontrolu v továrně na „Sputnik V“ který se již používá v Maďarsku, zatím co další země zvažují nouzové schválení i bez jejího rozhodnutí. Podle zpráv médií však může trvat ještě několik měsíců, než bude dosaženo schválení EMA pro celou EU. Podle „Financial Times“ nejsou výsledky studie v současné době podrobně zkoumány a pouze se vyjasňuje, zda jsou ruská zjištění založena na studiích, které byly provedeny v souladu s mezinárodně uznávanými etickými a vědeckými pravidly.

Rusko popírá, že na své tvůrce vakcín se vyvíjel politickým tlak. Kirill Dmitriev, šéf miliardového ruského fondu přímých investic (RDIF), pro list řekl, že na ně není vyvíjen žádný nátlak a že „Sputnik V“ splňuje všechny požadované požadavky. Zprávy o těchto obavách jsou dobrým příkladem narušení procesu akreditace EMA, který by měl být nezaujatý a nediskriminační, uvedl Vysvětlil, že inspekce ruských zařízení na výrobu vakcín plánovaná agenturou EMA na polovinu dubna byla zpožděna, protože jsou upřednostňovány kontroly ze strany zemí, které se již rozhodly koupit vakcínu z Ruska.

Anketa

Má premiér Babiš na vlastní pěst shánět vakcíny i vysoko nad rámec cen, které vyjednala EU?

78%
22%
hlasovalo: 11562 lidí

Rusko již dodalo vakcíny do více než 20 zemí a v současné době čeká na schválení v téměř 60 zemích. Mezi nimi Rakouska, které nevylučuje, že to zvládne vlastní nouzovou licencí. Velmi záleží na tom, jak dlouho schvalovací proces trvá, a důvody proč se to prodlužuje,“ řekl v úterý spolkový kancléř Kurz, který je názoru že by koronavirová krize neměla být o geopolitických otázkách.

Markus Zeitlinger, vedoucí univerzitní kliniky klinické farmakologie MedUni ve Vídni, konstatoval, že přesně neví, jaké informace vlastně stále chybí ke schválení EU,“ uvedl v rozhovoru pro agenturu APA. Přitom údaje o bezpečnosti a účinnosti byly zveřejněny ve studii publikované v časopise „The Lancet“, která konstatuje, že Sputnik V je „zásadně bezpečný“ a vykazuje účinnost kolem 90 procent.

Bavorsko se zatím s Ruskem již dohodlo na výrobě Sputniku V, oznámil to ministerský předseda Svobodného státu a předseda Křesťanské sociální unie (CSU) Markus Söder. Bude vyráběn bavorském Illerstissenu za podmínky schválení EMA a nebo, pokud to nestihne, příslušnými německými úřady. Ještě v červenci by tak získala kriticky potřebných 2,5 milionu dávek vakcíny. Slovenské ministerstvo zdravotnictví zatím vyčkává na rozhodnutí o již dovezeném Sputniku V a na konečné stanovisko domácí lékové agentury SÚKL se očekává již příští týden.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Alena Vitásková: Mami, já přece nejsem vrah. Pane ministře, nejste v tom sám

18:20 Alena Vitásková: Mami, já přece nejsem vrah. Pane ministře, nejste v tom sám

Institut Aleny Vitáskové se zabývá kauzami, ve kterých máme pochybnosti o spravedlivém procesu. V ja…