Historici připouštějí, že jde o typický rakouský postoj, podle kterého nikdo neočekával, že místní balkánský spor vyústí v světovou katastrofu, která skončí rozpadem habsburské říše. Proto je toto téma pro Rakušany velmi obtížné.
Zatímco v Anglii a Francii je pevně zakotveno jako „Velká válka“ v současném Rakousku tato doba nehraje takovou velkou roli. Je překryta anšlusem a zatažením do válečného dobrodružství Třetí říší. V zemích jako Československo, Polsko a Jugoslávie naopak jde o hodinu národní suverenity.
Z toho pak vyplývá i postoj jeho vedoucích politiků. Sociálně demokratický kancléř Werner Faymann a jeho lidovecký vicekancléř Michael Spindelegger ve svých vystoupeních k 100. výročí vyhlášení války především srovnávali tehdejší dobu se současnou situací. Podle nich je nutno právě nyní vzít si poučení z tehdejšího vývoje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: rozhlas.cz
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…