Richard Seemann: Německé protivirové zákony schváleny

30.03.2020 7:33

Krizový protikoronarový vládní balíček byl dva dny po schválení v Bundestagu potvrzen jednomyslně na mimořádném zasedání i Bundesratem a tím vstoupil v platnost. Od pondělí budou moci být uvedeny v život možnost vyplatit částky z mnoha miliardového dodatečného rozpočtu pro záchranu pracovních míst a podniků, podpory nemocnic jakož zabezpečení života a bydliště občanů.

Richard Seemann: Německé protivirové zákony schváleny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slečna s rouškou, ilustrační foto
reklama

Prezident spolkové rady Dietmar Woidke v krátkém projevu na začátku zasedání, které přísně dodržovalo zdravotní předpisy, poděkoval všem, kteří se podílejí na  překonávání aktuální krize. Zdůraznil nutnost právě v této době  udržet  společenský pořádek a obnovit potřebnou bezpečnost a dodržování zdravotních předpisů.

Aby se předešlo riziku infekce koronavirem, konalo se zvláštní zasedání Spolkové rady v neobvykle malém kruhu: Byl přítomen pouze jeden člen kabinetu z každé z šestnácti spolkových zemí, který odevzdal všechny její hlasy.  Bez rozpravy pak spolková rada schválila šest zákonů směřujících k tomu, aby následky koronové krize jak pro občany, podniky, hospodářství a společnost bylo možno změkčit. Jde o opatření v sociálních otázkách, zdravotního pojištění, protiinfekčních předpisech a změny nájemného, insolvence a trestního práva.  Stejný postup platí pro finanční pomoc v oblasti celodenní péče o děti,  lékovém právu jakož  horního zákona a používání hnojiv.Rada zaujala i obšírné stanovisko k vládním plánům o zavedení základního důchodu, potírání pravicového extremismu,  zločinům z nenávisti a změny zákona o pitné vodě. Schválené zákony budou následně okamžitě předloženy k podpisu spolkovému prezidentu a vyhlášeny v spolkovém úředním listu.

Podrobně projednával předtím tyto zákony ve středu Bundestag a přijal  největší záchranný balíček ve své  sedmdesátileté historii. Dělo se rovněž tak za mimořádných zdravotních opatření, která bylo vidět již pouhým pohledem do zasedací síně. Poslanci byli rozsazeni  po celém prostoru, když mezi každým sedadlem musely být dvě neobsazená.  Řečnický pult byl po každém vystupujícím desinfikován a vyměněna voda v plastickém šálku. Vstupní a výstupní dveře do pléna bylo povoleno používat jen jednosměrně a během jednání  poslanec mohl  hovořit  pouze s jedním kolegou.

Místo spolkové kancléřky, která je v karanténě, zelo prázdnotou a na vládní lavici seděl osamocený ministr financí, vicekancléř Olaf Scholz, který za ní pronesl vládní návrhy. Předtím předseda Bundestagu Wolfgang Schäuble poděkoval všem protikrizovým složkám a konstatoval, že v souhlasu s jednotlivými stranickými frakcemi bylo dosaženo dohody, že zasedání Bundestagu bude trvat od devíti do pěti odpoledne. V té době byly přijaty zákony o dodatečném rozpočtu a umožňující na přechodnou dobu omezit některá ústavní práva.

Olaf Scholz oznámil, že se počítá s obrovským dluhem ve výši 156 miliard eur a hospodářským stabilizačním fondem ve výši 600 miliard eur. Musíme odvrátit důsledky krize se všemi možnými silami, prohlásil Scholz. Stanovisko vlády našlo po vystoupení představitelů všech poslaneckých frakcí jasnou většinu 469 hlasů, když tři poslanci byli proti a 55 z řad Alternativy pro Německo se zdrželo hlasování.   Kancléřská většina  350 hlasů potřebná pro schválení byla vysoce překročena.

Většina se tak pozitivně vyjádřila, že je nutné pomoci zastavit zdravotní a ekonomickou krizi pocházející z epidemie těmito do té doby nepředstavitelnými finančními prostředky a dočasným omezením některých ústavních práv.  Nejsilnější opoziční strana Zelení  konstatovala, že neznáme přesně, jaký budou mít reálný dopad všechna opatření, ale jedno je jasné, že záplava výdajů bude muset být po krizi splacena.   Kancléřka Merkelová sledovala  Bundestag ze své pracovny a mezi tím jednala telefonicky s čínským prezidentem o vzájemné pomoci v boji proti  koronaviru. Na závěr zasedání bylo oznámeno, že postoupila druhý test zdali není napadena virem, který byl opět negativní.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaroslav Vyleťal: Tomáš Doležal perlí. Kdo má Koněva ve skladu, ovládá Česko, dodávám

22:32 Jaroslav Vyleťal: Tomáš Doležal perlí. Kdo má Koněva ve skladu, ovládá Česko, dodávám

Fotku analytika SPD jsem v rozhovoru s ním nenašel, ale vzkazuji mu: O Itálii a o Rakousko se opřít …