Richard Seemann: Počet extrémistů v Německu se zvýšil

18.6.2021 5:02 odp. | Komentář

Covidová pandemie zvýšila nebezpečí pravicového extremismu, prohlásil spolkový ministr vnitra Horst Seehofer při prezentaci zprávy o ochraně ústavy. Zvýšil se však i počet levicových extremistů, ale největší hrozbou je stále ten pravicový.

Richard Seemann: Počet extrémistů v Německu se zvýšil
Foto: Autodrom Most
Popisek: Německo

Pravicoví extremisté, tzv. říšští občané a i levicoví - ti všichni se v roce 2020 dočkali přílivu nových sympatizantů.. Extrémisté se nezavřeli, řekl Thomas Haldenwang, prezident Spolkového úřadu pro ochranu ústavy, při společné prezentaci zprávy se Seehoferem. Jejich aktivity namířené proti základnímu svobodnému demokratickému řádu se navíc přenesly do virtuálního světa.

Bavorský křesťanský sociál Seehofer opět vyjádřil zvláštní znepokojení nad rostoucími aktivitami pravicových extremistů v loňském roce, které přesáhly třicet tisíc osob z nichž více než deset tisíc je považováno za připravené k násilí. Uvedl, že pandemie korony tento vývoj nezpomalila, nýbrž ho formovala. Řada velkých pravicově extremistických akcí byla zrušena nebo odložena, ale jejich činitelé se snažili spojit s buržoazním spektrem prostřednictvím protestů proti ochranným vládním opatřením státu.

Ti se pak na protestu dokázali prosadit, i když byli z hlediska počtu lidí jasně v menšině, řekl Seehofer a vyjádřil obavy z nedostatečného vymezení většiny demonstrantů vůči pobíhajícím extremistům.

Zpráva o ochraně ústavy poprvé obsahuje samostatnou podkapitolu o tzv. nové pravici a spolkový ministr vnitra požaduje, aby se o jejich činnosti více vědělo. Nová pravice dává extremistickým pachatelům násilí ideologické ospravedlnění toho, co dělají," řekl Haldenwan. Od rána do večera jim kážou, že v Německu dochází k velkému přelidnění a že je třeba se mu bránit. Seehofer pak pokračoval,, že pseudointelektuální zástěrkou se nová pravice snaží vnést do společenského diskurzu krajně pravicové myšlenky a posunout hranice toho, co se smí říkat.

K tzv. nové pravici jsou ve zprávě přiřazeny mimo jiné "Identitární hnutí", časopis Compact pod vedením šéfredaktora Jürgena Elsässera a "Institut pro státní politiku" v Sasku-Anhaltsku. Spolkový úřad pro ochranu ústavy v dubnu oznámil, že sleduje osoby z hnutí Querdenken, které bylo častým žadatelem o protesty vůči protiepidemickým opatřením. Úřad pro tento účel zřídil kategorii "Delegitimizace státu relevantní z hlediska ochrany ústavnosti". Tento krok byl zdůvodňován účastí příslušných extremistů v hnutí i vazbami na scénu říšských občanů. Podle zprávy o ochraně ústavy se jejich počet v roce 2020 zvýšil na dvacet tisíc následovníků.

Seehofer zároveň varoval, aby se nepodceňoval ani levicový extremismus a islamismus. Levicově extremistické násilí se projevuje zejména žhářské útoky, při nichž je někdy akceptováno i ohrožení lidského života. Zpráva Úřadu pro ochranu ústavy uvádí potenciální počet osob na scéně na více než třicet tisíc, z toho asi na deset tisíc stoupenců je považováno za násilníky. Také v případě islamismu stále existuje situace ohrožení, kterou je třeba brát velmi vážně jak ukazují také útoky v sousední Francii.

Údaje doprovázející zprávu vycházejí z informací poskytnutých Spolkovým kriminálním úřadem. Přehled obsahuje - s výjimkou vražd - dokonané trestné činy a pokusy o ně, přičemž každý přestupek byl započítán pouze jednou. Pokud bylo spácháno více trestných činů, započítával se pouze závažnější, například ublížení na zdraví spáchané současně s porušením veřejného pořádku, objeví se ve statistikách pouze ublížení na zdraví jako trestný čin s vyšším trestem.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Pokles ruského HDP není žádné drama

11:37 Jiří Paroubek: Pokles ruského HDP není žádné drama

Po uvalení sankcí na Rusko po Putinově útoku na Ukrajinu se očekával značný pokles ruského hospodář…