V projevu v německém Bundestagu se kancléřka nejprve věnovala pandemické situaci v Evropě. Uvedla, že vzhledem ke klesajícímu počtu infekcí a rostoucímu počtu očkovaných osob je důvod k důvěře. Dodala však, že je třeba zůstat ostražitý vůči nově se objevujícím variantám viru, jako je například současná varianta Delta, a k překonání pandemie přistupovat uvážlivě. "Víme, že pandemii lze porazit pouze globálně, a klíčem k tomu je očkování," zdůraznila kancléřka. Proto je podle ní důležité rozhodnutí zemí G7 v Cornwallu rozdělit do roku 2022 2,3 miliardy dávek vakcín rozvojovým zemím. Zopakovala, že rozhodnutí o společném nákupu vakcíny v Evropě bylo správné. "Cokoli jiného by mohlo některým členským státům přinést krátkodobé výhody, ale vážně by narušilo život na jednotném trhu."
Merkelová poukázala na to, že EU zůstává největším světovým vývozcem očkovacích látek. "Neuzavřeli jsme naše trhy a neklademe překážky." Uvedla, že Německo je také druhým největším dárcem na světě, neboť jen mezinárodní alianci pro očkování Covax poskytlo 1,6 miliardy eur. Vyjádřila přesvědčení, že je třeba zvýšit výrobu vakcín na základě licencí. Naopak se domnívá, že politicky vyvolané uvolnění patentů je špatná cesta.
Merkelová uvedla, že v počátečním šoku byly nejprve určující snahy jednotlivých států, "než jsme přijali koordinované kroky na evropské úrovni". Dnes podle ní víme, že se musíme zlepšit. Zejména v oblasti reakce na krize, ochrany zdraví, Schengenu a vnitřního trhu je podle ní třeba lépe koordinovat evropskou činnost. Měla by být posílena schopnost jednat. Proto se na summitu se podle svých slov zasadí o lepší koordinaci mezi členskými státy, pokud jde o vstupy ze třetích zemí, zejména z oblastí s výskytem virů. "To je třeba zlepšit, zejména v oblasti, která je stejně jako svoboda pohybu jedním z nejdůležitějších a zároveň nejcitlivějších výdobytků evropského sjednocení."
Důležitým tématem je také hospodářské oživení po pandemii. Uvedla, že plánem obnovy EU nové generace EU prokázala svou solidaritu a schopnost jednat. "Na mimořádnou krizi jsme jako Evropská unie reagovali mimořádně." Kancléřka vyzvala, aby příslušné národní plány byly skutečně vypracovány pečlivě, prozíravě a inovativně, než budou vyčleněny finanční prostředky. "Vždyť cílem není jen investovat za tyto peníze, ale zároveň i reformovat."

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV