Richard Seemann: Rakousko - Kancléři Kurzovi hrozí pád a až tři roky

19.05.2021 19:53 | Komentář

Vídeňský parlament zahájil mimořádné jednání, které se zvrhlo v obvinění proti spolkovému kancléři, jeho ministrovi financí a jeho lidové straně - ÖVP. Rozpory mezi stranami se stávají nepřekonatelnými, jak posuzuje německý tisk.

Richard Seemann: Rakousko - Kancléři Kurzovi hrozí pád a až tři roky
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz

Podle jejich názoru rakouská sociální demokracie (SPÖ) je pro jejich obvinění, a za údajný pokus zatajit nedodáním dokumentů a nepravdivými informacemi osvětlení korupční tzv. ibizské aféryy, která v roce 2019 vedla k pádu první Kurzovy vlády a koalice ÖVP a Svobodných (FPÖ).

Jako první promluvil poslanec SPÖ Jan Krainer, který na tom trval, a to na začátku zvláštního zasedání k velmi prozaicky znějícímu tématu „Zpožděné doručování e-mailů a dalších spisů z ministerstva financí výboru o Ibize“ přesně před dvěma lety, kterým otřáslo především video. Na něm tehdejší šéf FPÖ vicekancléř Heinz-Christian Strache slíbil údajnému ruskému oligarchovi řadu výhod, pokud by financoval jednu z nejrozšířenějších tiskovin Kronen Zeitung a podporu jeho strany. „Byl to jen morální obraz?,“ zeptal se Krainer a odpověděl na otázku sám: Výbor Ibiza, který byl následně zřízen, vynesl na světlo lidovci krytou řadu skandálů a problematické nakládání s pravdou. Původně se výbor pro prodejnost tyrkysově modré vlády, který - souběžně s vyšetřováním trestními orgány - zřídila opozice po rozpadu tehdejší koalice, chtěl soustředit především na stranu Svobodných. Nakonec po domovní prohlídce ministra financí vyšetřování, výzkum, a dotazování nyní soustředilo především na lidovce, poznamenává německý tisk.

Výsledkem je několik stížností na politiky ÖVP a konkrétní kroky státního zástupce vůči kancléři Sebastianu Kurzovi. Ten je obviněn z nepravdivých prohlášení, ministr financí je vyšetřován pro korupci a další členové vlády jsou v hledáčku soudnictví. Zpožděné dodávky spisů výboru vedly k obvinění nejen politiky, ale i soudu, že kancléř a ministři financí podkopávají právní stát. Spekuluje se o rezignaci vlády a nových volbách.

Anketa

Považujete Srby za bratrský národ?

96%
4%
hlasovalo: 13214 lidí

Poslední mosty mezi vládou a opozicí byly nyní prolomeny; polarizace politiky nabývá neobvyklých rozměrů. Kancléřova strana hovoří o „obviněních“, „pomluvě“, „škodě“, „zničení“. Opozice potom o nedostatečné úctě kancléře k parlamentu a soudnictví a nedostatku morálky. Na zvláštním zasedání se také rychle stal Kurz toxickým a opozice jej obvinila, že již nemá zájem na demokratickém diskurzu. Šéfka největší opoziční sociálně demokratické strany Pamela Rendi-Wagnerová vysvětlila Kurzovi, že všichni lidé jsou před zákonem rovni - a zda řekl výboru pravdu, zda bude obviněn, o tom nebude rozhodovat on, ale autorita, jejíž roli zasáhl nerespektováním nezávislého soudnictví.

Prezidentka Asociace soudců Sabine Matejková dokonce uvedla, že Kurzovy útoky na soudnictví „překročily hranice“. Šéf poslanecké frakce Svobodných Herbert Kickl prohlásil, že jistě všichni politici se dopouštějí chyby, ale ještě žádnému v novodobých dějinách Rakouska za to nehrozil tříletý trest vězení jako Kurzovi. Poslanci liberální NEOS označili jeho vládu za„pochybný kabinet“, který poškozuje zemi a důvěru v politiku a koaliční Zelení jsou opatrní a prohlašují, že je důležité, aby soudnictví mohlo tuto kauzu vyšetřovat nezávisle. NEOS nyní vidí čas na návrat k faktické politice, jak zdůraznila předsedkyně klubu Beata Meinl-Reisingerová v televizi ORF. Růžové už unavuje skutečnost, že země je uvězněna v okovech krize ÖVP. Pro liberální NEOS to není „žádná zábava“, když musí neustále odhalovat lži. Spíše se chtějí věnovat politice pro naléhavě nutný restart po pandemii, uvedla předsedkyně poslaneckého klubu. Parlament se bude zabývat s tímto problémem opět 10. června.

Dopisovateli švýcarské SRF v této souvislosti prohlásil jeden ústavní expert, že v civilizovaném demokratickém státě rezignuje člen vlády, jakmile je proti němu vzneseno obvinění. V Rakousku nejsou zvlášť vysoké morální standardy, to je dobře známý fakt, ale není však přijatelné jejich další jeho snižování.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Vidí české politické elity (a publicisté) svět realisticky...

11:10 Jiří Paroubek: Vidí české politické elity (a publicisté) svět realisticky...

…anebo ideologicky? Když jsem si v úterý přečetl prakticky všechen denní tisk, nejvíce mě zaujal pří…