Richard Seemann: Rakouský Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch obětí nacismu

14.06.2021 7:37

Rakouský Nejvyšší soud koncem týdne rozhodl ve prospěch přeživších holocaust v jejich sporu s časopisem "Aula". Krajský a Vrchní zemský soud ve Štýrském Hradci předtím neprávem odmítly řízení kvůli jeho hanlivým tvrzením proti odpůrcům nacismu.

Richard Seemann: Rakouský Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch obětí nacismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Památník obětem holokaustu

V článku tohoto pravicově extremistickém časopise z července 2015 se tvrdilo že osvobození vězni z koncentračního tábora Mauthausen zde byli proto, že "loupili, rabovali a vraždili ". Poslanec za Stranu zelených Harald Walser podal proti Aule stížnost ke státnímu zastupitelství ve Štýrském Hradci, které však řízení zastavilo. Potomci přeživších holocaust, včetně Rudolfa Gelbarda a dcery Leona Zelmana, zažalovali časopis občanskoprávně pro urážku na cti a zásluhách a žádali o soudní ochranu za podpory Strany zelených. Dne 5. srpna 2016 vydal Zemský soud pro občanské věci ve Štýrském Hradci předběžné opatření: až do konečného rozhodnutí ve věci samé bylo společnosti Aula zakázáno "uvádět analogické tvrzení, že bývalí vězni koncentračního tábora Mauthausen, jeho pobočných táborů odlehlých táborů nebo jiných koncentračních táborů byli masovými vrahy, kteří zamořovali krajinu loupením, drancováním, vraždami a pácháním nejtěžších zločinů". V únoru 2017 pak vydal Zemský soud pro občanské věci ve Štýrském Hradci rozsudek a všem nárokům žalobců bylo vyhověno. Aula musela urážky přeživších koncentračního tábora odvolat a zaplatit náklady řízení.

V dalším mediálně právním sporu, který vedl Harald Walser kvůli dalšímu článku s inkriminovanými pasážemi, rozhodl však soud v rozporu se zájmy přeživších z koncentračního tábora. V důsledku toho Strana zelených v únoru 2018 podpořila stížnost Aba Lewita, který přežil holocaust, k Evropskému soudu pro lidská práva a ten říjnu 2019 odsoudil Rakouskou republiku za porušení článku 8 Evropské úmluvy o lidských právech, protože jej neochránila před hanlivými výroky v článku v časopise Aula z února 2016. Rakousko bylo povinno znovu rozhodnout ve věci a zohlednit sporný bod při korekci své judikatury.

Teprve tak u Evropského soudu pro lidská práva se přeživší koncentračního tábora poprvé dočkali spravedlnosti a společnost musela Lewitovi zaplatit náhradu majetkové škody, nemajetkové újmy a nákladů řízení více jak deset tisíc eur. Následně po vytrvalé snaze přesvědčit generální prokuraturu, aby podala žádost o zrušení rozsudku, aby byl dodržen zákon, nejvyšší soud ji nyní projednal. Shledal přitom závažné nedostatky v odůvodnění rozhodnutí krajského soudu a vrchního krajského soudu ve Štýrském Hradci, který nesprávně posoudil nejen oprávněnost nároku, ale i význam v celkovém kontextu.

Z toho však nevyplývají žádné další právní účinky v četně nového řízení ani nároky, protože existuje v Rakousku v tomto ohledu "velký deficit právní ochrany" a žadatelé nemohou získat nové vydání v kompenzačním řízení podle mediálního práva. To je třeba napravit požadují žalobci a získali podporu i od vládních Zelených. Jejich mluvčí pro politiku minulosti a pravicový extremismus Eva Blimlingerová prohlásila, že nejen přivítala s uspokojením "spravedlnosti pro přeživší koncentračního tábora". Její strana - členkou je i Alma Zadičová, spolková ministryně spravedlnosti - budou vést kampaň za nápravu zákona.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Epilog (2)

7:29 Jan Campbell: Epilog (2)

První část příspěvku Epilog (1) byla o válce tří druhů kapitálu a průmyslu s pomocí pandemie strachu…