Richard Seemann: Rakouský státní svátek ve znamení covidu

28.10.2021 7:29 | Komentář

Na hlavním náměstí Heldenplatz ve Vídni složila přísahu o státním svátku stovka odvedenců do armády. Kvůli pandemii koronaviru se ceremoniál i letos konal ve výrazně zeštíhlené podobě. V projevech vládních představitelů zazněly četné výzvy k občanům, aby se nechali očkovat. „Jde o určitou pokorou,“ řekl spolkový prezident 77 letý Alexander van der Bellen, protože jde o to uvědomit si, že existuje vyšší účel mimo osobní potřeby. V tomto ohledu jsou rekruti vzorem, protože přísahají na obranu republiky, „a zejména politika by si z toho měla vzít příklad,“ prohlásila hlava státu po nejturbulentnějších politických týdnech. „Protože smyslem politiky je také sloužit zemi,“ dodal van der Bellen.

Richard Seemann: Rakouský státní svátek ve znamení covidu
Foto: rep
Popisek: Rakouská vlajka

Po položení věnců nejvyššími představiteli u vnější brány vídeňského Hofburgu nový spolkový kancléř Alexander Schallenberg ve svém projevu uvedl, že státní svátek není jen dnem k oslavě, ale také příležitostí k „pozastavení, zamyšlení a přemýšlení“. V současné nové politické fázi to dává smysl, protože diskuse, dokonce i vyhrocené a kontroverzní, jsou „mazivem“ každé otevřené, pluralitní společnosti. „Přes veškerou oprávněnou emocionalitu“ takových debat bychom nikdy neměli zapomínat, jaké je to štěstí, že můžeme žít v zemi, jako je Rakousko. Být schopen sloužit vlastní zemi je úžasný úkol, ale také velká zodpovědnost. "Odpovědnost, kterou si musíme neustále připomínat na všech úrovních politiky," řekl kancléř a apeloval na obyvatelstvo, aby se nechalo očkovat. Nikdo by se neměl domnívat, že může jednostranně předpokládat, že existuje program opuštění společensko-politické odpovědnosti“. Schallenberg požadoval, aby to bylo evidentní v boji proti pandemiím, ale i v jiných krizích, jako je změna klimatu. Loni v tento den byla ještě dostupnost očkování proti koronaviru jen nadějí, dnes je očkování skutečností a především funguje. Schallenberg znovu apeloval na všechny, kteří váhali nebo si nebyli jistí: „Nechte se prosím očkovat!“ Chráníte tím také přátele, rodinu a kolegy v práci, jen společně můžeme skoncovat s tímto duchem, uvedl kancléř.

Předsedkyně sociálních demokratů Pamela Rendi-Wagnerová u příležitosti státního svátku vyzývá k tomu, aby se věcná práce opět dostala do popředí. Ve videoposelství vyzvala především k omezení inflace a boji proti nezaměstnanosti. Předseda Svobodných Herbert Kickl vyzval k „větší svobodě“ a třetí předseda Národní rady Norbert Hofer zase k rozšíření přímé demokracie. Protože vzdálenost mezi lidmi a nejvyšší vládou, vládci a velkou částí zákonodárného sboru je větší než kdy jindy, řekl Hofer ve vysílání ORF: „Naším úkolem jako politiků je umožnit vůli participovat. Zejména koronavirová krize ukázala, že stačí, aby čím dál méně občanů každých pár let dalo na volební lístek křížek.“ Na pozadí nedávných skandálů Rendi-Wagnerová řekla, že „politická kultura si musí najít cestu zpět ke kultuře slušnosti a respektu“ vůči lidem: „Potřebujeme kulturu serióznosti, kde záleží na obsahu, ne na inscenaci.

Ve svém tradičním večerním vystoupení v televizi Van der Bellen prohlásil: „Nedám si pokoj, dokud si nebudu jistý, že je o naše děti postaráno. Že planeta bude v pořádku, očkování pomůže a pandemie přejde“.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Platforma pro sociální bydlení: Potřebujeme investice do sociálního bydlení i nový zákon

10:02 Platforma pro sociální bydlení: Potřebujeme investice do sociálního bydlení i nový zákon

Neřešení bytové nouze stojí až 11 miliard korun ročně