Richard Siemko: Chová se jako žížala

24.01.2018 18:39

Nejčastěji opakovanou mantrou dnešních dnů je, že je někdo slušný a kultivovaný člověk. Potom nechápu, proč se nechává inspirovat odpadem společnosti. Následující popis života žížaly je čistě náhodně podobný.

Richard Siemko: Chová se jako žížala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezidentská standarta

Žížala je nejznámější hermafrodit - obojetník. Většinu svého života prožije pod zemí a živí se organickým odpadem. To, co vyměšuje, vynáší na povrch. Žížala se často stává potravou pro ptáky a nezahubí je ani ztráta kousku těla. Sliz, který vylučuje žížalí tělo, jí usnadňuje pohyb pod zemí a v úzkých otvorech. Asi jste už někdy viděli obrázek kosa se žížalou v zobáku.

Včera jsem viděl jednu takovou kluzkou žížalu, která se pod zemí nakrmila odpadem a na povrchu vyměšovala svůj trus. Pak přiletěl kos a slupnul ji jako malinu. Podobnost se včerejším aktuálním děním je čistě náhodná. Skutečnost, že žížaly žijí pod zemí, živí odpadem a svůj vlastní odpad vyměšují na povrchu, jsem si nevymyslel, ale četl v odborných článcích.

Znáte ty porevoluční hlášky o bonzacích, udavačích a konfidentech STB. Byli vždy přirovnávaní k odpadu společnosti. Vidíte nějaký velký rozdíl mezi tímto tehdejším odpadem a dnešními kritiky Zemana? Ani bych neřekl.

Podíváme-li se na takzvanou konstruktivní kritiku, používá se nejčastěji ve dvou oblastech. V pracovních vztazích a literární kritice. Kritika samotná, bez přívlastku je spíše chápána pouze v negativním slova smyslu. Trochu mne překvapuje, že dnešní kritici se ohánějí demokracií a svobodou vyjádřit svůj názor. Jako kdyby právo říkat svůj názor automaticky znamenalo, že můžu beztrestně říkat i neoprávněnou a podlou kritiku.

Co vidím pod pojmem neoprávněná kritika? Například když amatér kritizuje profesionála. Naopak v případě konstruktivní kritiky nadřízený kritizuje podřízeného a literární kritik začínajícího spisovatele. Proto každý, kdo je v nějaké oblasti laik nebo amatér, kritizuje-li profesionála, je spíše řečeno donášeč, pomlouvač, udavač a především falešný a lživý žalobník. Prostě řečeno, chová se jako odpad společnosti.

A teď přejdeme k meritu věci. Před pěti léty začala část společnosti bezostyšně kritizovat prezidenta Zemana za každý údajný poklesek. Tehdy i dnes se k ním připojila část politiků a médií. Celou dobu vytvářejí dojem, že prezident Zeman je většinou společností odsuzován a dokládají to svými vymyšlenými příběhy. Nikdy si nepřiznali, že jejich kritika je negativní a neoprávněná. A že především oni svou jedovatou slinou otravují společnost a mezilidské vztahy, a především oni rozdělují společnost. Každé takové a podobné jednání si zaslouží oprávněné zařazení mezi nejhorší odpad společnosti.

Co je na celé situaci nejsmutnější, že si někdo jako vzor pro svou kampaň na prezidenta zvolil inspiraci mezi tímto odpadem společnosti a zvolil si stejný styl chování. Neměl a nemá nic jiného, než téma antizeman. Podobnost tohoto jednání se životem žížaly je čistě náhodná.

Vyšlo na blog.idnes.cz. Publikováno se souhlasem autora

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.