Rozalio: Budeme odškodňovat, nebo čekat další roky na nápravu?

25.04.2017 19:50

Ochrnutý na půlku obličeje. Taková je realita pro dvouletého Honzíka z Jihomoravského kraje. Jeho postižení je následkem povinného očkování, což uznali i odborníci. Stát ale dává od napáchané škody ruce pryč a chlapce odmítá odškodnit. Aby se s takovým jednáním už další rodiče v Česku nemuseli smiřovat, míří tento týden do sněmovny návrh poslance Jana Farského (STAN, za TOP09) na zavedení odškodnění po očkování.

Rozalio: Budeme odškodňovat, nebo čekat další roky na nápravu?
Foto: Jovanmandic
Popisek: Očkování dítěte
reklama

Každý člověk a rodič to musí chápat.Zdravotnická a farmaceutická lobby se samozřejmě staví na silný odpor, ale doufám, že se mi podaří poslance přesvědčit. Ministerstvo zákon slibuje už dva, tři roky, ale zatím se nic nestalo,“ vysvětluje poslanec Farský, proč předkládá návrh změny zákona o specifických zdravotnických službách. Podle něj ministerstvo zdravotnictví do voleb nový zákon připravit nestihne. Postižené rodiny by tak musely čekat nejméně další dva roky.

„A to by bylo velmi nešťastné. Jde o totalitní relikt a já ho chci odstranit. Současný stav vyvolává otázku, proč se stát snaží své odpovědnosti vyhnout,“ zamýšlí se Jan Farský.

Sněmovna dostane návrh k projednání ve středu 26. dubna. Podle Farského část zdravotnického výboru na jeho argumentaci slyšela, ale v situaci, kdy již ministerstvo zákon připravuje, to bude mít jeho návrh těžké. „Ale není to bez šance,“ dodává. Na rozdíl od poslanců má v tomto jasno ombudsmanka Anna Šabatová. „Stát by měl nést odpovědnost za případné negativní účinky povinného očkování,“ uvedla již před časem mluvčí veřejné ochránkyně práv Iva Hrazdílková.

Očkováním jsou ročně poškozeny stovky rodin

Pokud Farského návrh neprojde, nezbude českým rodičům, než se dál soudit. Jako rodině malého Honzíka, který ve čtyřech měsících ochrnul po aplikaci hexavakcíny.

„Ministerstvo nárok rodiny na odškodnění odmítá. Žaloba proti státu je nyní u Obvodního soudu pro Prahu 2, tak uvidíme, jak to dopadne. Je možné, že to skončí až u Ústavního soudu. Tam, kde stát očkování nařizuje, je také větší šance, že by žaloba uspěla u Evropského soudu pro lidská práva. Tam by soud mohl spíše dovodit odpovědnost státu,“ říká k případu právnička Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv, která rodinám postiženým očkováním pomáhá se žalobami.

Kromě toho liga zpracovala například také analýzu, jak k odškodňování pacientů s nežádoucími účinky po očkování přistupují v zemích západní Evropy. „Z analýzy vyplynulo, že například v Německu, Belgii nebo Velké Británii, kde očkování není povinné, stát děti postižené očkováním odškodňuje,“ dodává Candigliota.

Podle Martiny Suchánkové ze spolku Rozalio, které mimo jiné poskytuje podporu rodinám postiženým očkováním, se v České republice nevedou žádné statistiky, kolika rodin se nežádoucí účinky vakcinace týkají. „Za rok 2014 evidoval Státní ústav pro kontrolu léčiv 633 hlášení závažných nežádoucích účinků v souvislosti s očkováním,“ uvádí Suchánková s tím, že pro následující rok již SÚKL toto souhrnné číslo neuveřejnil a rok 2016 zatím není vyhodnocený. „Je to pro nás alespoň jisté vodítko. Zřejmě by se všechny tyto případy neodškodňovaly, náš odhad jsou desítky rodin ročně, na které by se odškodnění vztahovalo,“ říká Suchánková a dodává, že Rozalio návrh Jana Farského vítá. „Jeho přijetí vidíme jako výbornou možnost narovnání současného stavu do doby, než ministerstvo předloží samostatný zákon,“ uzavírá Martina Suchánková.


Odškodňování za škodu vzniklou po očkování – západní Evropa

Belgie:

Existuje soudní precedens, kdy byla rodičům přiznána náhrada škody.

Francie:

Zde se rozlišují „profesně povinná očkování“, kdy za vzniklou škodu nese odpovědnost stát, a povinná „dětská“ očkování, kdy se rodiče obrací na Komisi pro smírčí řízení a odškodnění nehod ve zdravotnictví. V případě, že „dostatečně závažná“ škoda byla zaviněna zdravotnickým personálem, hradí odškodné pojišťovna. V opačném případě je hrazena z veřejných prostředků.

Irsko:

Za zřízení odškodňovacího fondu bojuje např. nevládní organizace Irish Vaccine Injury Support.

Německo:

Za škodu po povinném nebo doporučeném očkování odpovídá stát. V praxi je ale uplatnění nároku velice složité. Pacienti se proto sdružují do Spolku poškozených očkováním.

Rakousko:

Za škodu vzniklou po povinném a doporučeném očkování odpovídá stát. Na základě zákonů o odškodňování pacientů existují v jednotlivých spolkových zemích speciální odškodňovací fondy.

Velká Británie:

Za škodu vzniklou po očkování odpovídá vláda, která očkování doporučuje. Systém odškodnění byl zaveden v roce 1979. V současnosti se dávky mohou dovolat osoby, které utrpěly závažnou psychickou nebo fyzickou újmu.

Zdroj: Liga lidských práv

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Když Petříček řádí

21:37 Jiří Paroubek: Když Petříček řádí

Protibabišovská média, ať už se jedná o ta veřejnoprávní (v tom posledním případě Český rozhlas) neb…