Stanislav A. Hošek: Ke sporu president versus BIS

09.12.2020 7:34 | Zprávy

Nedávný prezidentův požadavek vůči BIS ve mně probudil jednu dávno zasutou vzpomínku. V polovině šedesátých let, kdy se začalo uvolňovat tuhé mocenské sevření společnosti ze strany vládnoucí KSČ, se pořádaly i tak zvané veřejné schůze strany, která tím chtěla demonstrovat svou demokratičnost. Na jedné takové mladičký inženýrek kritizoval chování strany v nějaké konkrétní věci, a jak bylo tehdy povinností, navrhoval jiný postup.

Stanislav A. Hošek: Ke sporu president versus BIS
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman

O co šlo, si samozřejmě už nepamatuji a ono to není ani podstatné. Zmíněných schůzí ve velkých podnicích se obvykle zúčastňoval některý z tajemníků okresního výboru vládnoucí strany. Když pak na závěr vystoupil, aby posoudil diskusní příspěvky, řekl skoro doslova. Soudruh inženýr má ze svého hlediska pravdu. Jenže my máme z tajných služeb důkladnější informace, takže naše chování je správné.

Již tehdy, víc jak před půl stoletím jsem si uvědomil, že kdo vládne tajnými informacemi, jejichž zdroj, ba ani pravdivost nemusí veřejnosti sdělovat má absolutní, zdůrazňuji absolutní moc, která se poněkud připitomněle dneska označuje za totalitní.

Má-li pak takové postavení v jakémkoliv politickém systému zpravodajská SLUŽBA, stává se reálně něčím naprosto jiným než službou. Může dokonce být vlivnou, ba až nejvlivnější složkou tajemných struktur ve státě, ať už jsou označovány jako Deep State, nebo jako vlivové síly, jak je již tehdy pojmenovával prezident Antonín Novotný. On totiž velice dobře věděl, o čem hovoří. Vždyť právě on jako jeden jediný prezident v minulém režimu byl díky jejich činnosti politicky zlikvidován. Že se tehdejší strana a vláda z jeho poznání vůbec nepoučila, takže dopustila, aby kupříkladu StB se stala státem ve státě dokumentuje pak především fakt, že špičky této tajné služby iniciovaly události, které nakonec urychlily pád veškeré moci KSČ.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

BIS , Hošek , Zeman , Vaše věc

autor: PV

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.