Stanislav Křeček o problémech ČSSD

26.10.2018 20:10 | Zprávy

Sociální demokracie se při průzkumech volebních preferencí stále více blíží tragické hranici pěti procent a je kousek od možnosti stát se po příštích volbách neparlamentní stranou. Není proto nic divného, že ti, kterým myšlenka soc.dem. leží na srdci, se zamýšlejí nad příčinami současného stavu a hledají cestu návratu k důstojnému postavení strany.

Stanislav Křeček o problémech ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupce Veřejného ochránce práv Stanislav Křeček

Na facebookovém profilu bývalého poslance a nyní zástupce ochránce lidských práv Stanislava Křečka se objevil text „Vláda není olympiáda: nestačí účastnit se“. Křeček upozorňuje, že v této chvíli není členem ČSSD, neboť ohledem na funkci, kterou nyní vykonává, musel členství přerušit. „I tak patřím k těm, kteří si přejí, aby tato strana byly významnou, dění ve státě ovlivňující politikou silou. Její současné problémy jsou však mnohem hlubší než se mnohý zdá a dokonce hlubší než plynulo diskuse na právě proběhlém zasedání jejího vrcholného orgánu,“ píše v úvodu.

Podle S. Křečka problém spočívá v tom, že žádná politická strana, která po mnohaleté účasti ve vládě utrpí volební porážku, která bezpochyby se předchozího způsobem vládnutí souvisí, nemůže obnovit důvěru voličů pouze tím, že se, bez dalšího účastní na vládě další. Aniž by před tím kriticky zhodnotila své minulé vládnutí. A obává se, že ČSSD se to, přes některé nesmělé pokusy, zatím příliš nedaří. „Musela by totiž zcela otevřeně pojmenovat konkrétní chyby jichž se dopustila a současně veřejnosti předkládat řešení, kterými je chce působením v nové vládě napravit. Sdělit voličům co konkrétního chce ve vládě posazovat.“ - a do toho se podle Křečka zatím nikomu nechce.

„Tak jakýmsi zlatým hřebem minulé vlády ČSSD měl být zákon o sociálním bydlení. Zákon, který však předložila ministryně Marksová byl odmítnut nejen opozicí, ale především vlastními starosty za ČSSD, kteří viděli jeho neprostou nereálnost. Pak ovšem nyní musí ČSSD urychleně především veřejnosti – nejen pouze vládě - předložit vlastní návrh takového zákona (má-li jej) nebo seznámit ji s jiným návrhem jak řešit narůstající krizi v bydlení. A nečekat, až tak učiní jiní. Ten kdo chce oslovit voliče, musí hledat nová řešení. Zdanění prázdných bytů? Nájemní smlouvy ne na měsíc ale nejméně na tři roky? Regulovat výši nájmů? Zakázat airbnb ? Možná příliš radikální nápady, ale co si počít, když ty dosavadní selhávají?,“ říká autor, který v minulosti ve vědomí společnosti zakotvil jako ochránce práv nájemníků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

15:49 Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června schodkem ve výši 152,4 miliardy korun.