Stanislav Šimandl: Prezident

01.08.2012 16:35 | Zprávy

Kdo by měl být prezidentem ČR, co od takové osobnosti očekávat a co vlastně od prezidentských kandidátů máme chtít my – voliči.

Stanislav Šimandl: Prezident
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zámecké schody na Pražský hrad

Těžko hledat nějaké všeobjímající zásady, podle kterých se orientovat při vhození svého hlasu do volební urny. Je snadné najít poněkud povrchní slůvka typu reprezentativní osobnost, uvážlivá, spravedlivá s širokým rozhledem a uznáním ve světě.  Poněkud složitější je odpověď, zda máme takovou osobnost, kdo naplňuje takové požadavky a co se vlastně za těmito slovy skrývá. Nepochybuji, že se v nastávající kampani  politické strany budou snažit přesvědčit voliče, právě o tom jednom jediném, jimi podporovaném budoucím prezidentovi. Věřím, že po klasické předvolební masáži , kdy budou snášeny všechny možné více, či méně, pravdivé argumenty vyhraje nejspíš mediálně úspěšnější kandidát. Nezbývá, než doufat, že to bude také dobrý budoucí prezident. V této chvíli je snad ještě dostatek času na to, abych se před brutální předvolební strkanicí mohl klidě zamyslet nad tím, jaký typ osobnosti vlastně chci volit a jaký rozhodně ne.

1)      Již netoužím zvolit člověka s vysloveně pragmatickým náhledem na svět, ať už patří mezi ekonomické, ekologické, právní, či jiné experty.   Nemyslím si, že vzhledem k pravomocem , které prezident republiky má , je prospěšné takovou osobnost najít. Přiklonil bych se raději k typu filozofa-vizionáře, který ve svých představách do jisté míry může uplatňovat svoje názory na cenu porozumění, přátelství, lepší budoucnosti. Určitě bych nerad zvolil osobu, která začne objíždět okolní státy s tím, že jedinou současnou prioritou je kšeft a z něho vyplývající peníze. Abych nebyl špatně pochopen, jistě, že i tento pragmatický přístup je pro fungování státu nutný a prospěšný, hledal bych jej však u silného premiéra. Prezident by , podle mého názoru, měl být zaměřen trochu jinak. Přece jen mám raději za prezidenta více toho povzbuzujícího filozofa , než kárajícího pragmatika.

2)      Nerad bych zvolil technologa moci, tedy člověka, jehož pouť za prezidentskou funkcí se skládá z postupného pomalého zvyšování svého vlivu ve všech možných mocenských strukturách. Bohužel, často politické strany mohou generovat pouze tento typ lidí a ti jsou nejen zvyklí na další a další hromadění své moci, ale také jsou zavázání kruhům, ze kterých vyšli a kterými byli financováni. Nechce se mi tak mít nestranicky – stranického prezidenta, který je plně svázán svojí cestou vzhůru s těmi všemožnými mecenáši, kteří jej po této cestě tlačili. Nestavím se tím proti lidem, kteří jsou snad v některém svém období života spojeni s komunistickou stranou, ať už se v jejich době jmenovala jakkoli. Problém je vzorec chování, kdy takový člověk tiše a pomalu postupoval stále výše ve strukturách jedné strany díky své loajalitě, názorům a hromadění moci a v určité chvíli na konečné prostě přestoupili na autobus jedoucí opačným směrem, ale dál pokračují nezměněným způsobem práce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Vatikánská smlouva

Pane Havlíčku, proč se polovina poslanců hnutí ANO zdržela při hlasování o tzv. Vatikánské smlouvě? Chcete aby u nás byla církev stát ve státě? Proč jste nehlasovali proti? Dagmar Stöcklová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Utajená návštěva a neradostné vyhlídky

15:49 Jiří Weigl: Utajená návštěva a neradostné vyhlídky

Pondělní glosa Jiřího Weigla