Štěpán Křeček: Ceny pohonných hmot v ČR se odrazily ode dna a začaly růst

29.03.2018 7:36

Komentář k cenám pohonných hmot

Štěpán Křeček: Ceny pohonných hmot v ČR se odrazily ode dna a začaly růst
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

V příštím týdnu očekáváme další navyšování cen benzínu i nafty. Nárůsty cen se ke konci příštího týdne již začnou utlumovat. Českým řidičům pomáhá vývoj kurzu koruny vůči dolaru. V uplynulém týdnu však koruna posilovala jen mírně, takže pouze zeslabuje nárůsty cen pohonných hmot.

Nárůst cen benzínu a nafty je způsoben výrazným zvyšováním cen ropy na světových trzích. Pro Českou republiku klíčová ropa Brent se v uplynulém týdnu obchodovala za více než 70 dolarů za barel. Investoři však již začali vybírat své zisky, proto lze očekávat, že cena ropy již dále neporoste a bude se držet poblíž současné úrovně.

Pro trh s ropou byla překvapující informace Amerického institutu pro ropný průmysl (API), že v minulém týdnu vzrostly zásoby ropy ve Spojených státech na 5,3 milionu barelů. Trh přitom očekával pokles týdenních stavů zásob ropy v USA. Na tuto informaci reagoval saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán, který prohlásil, že Rusko spolupracuje se Saudskou Arábií na dohodě o koordinaci dodávek ropy na světové trhy, která bude platná deset až dvacet let. Vysoké ceny ropy byly navíc podpořeny odpálením balistických raket Jemenu na Saudskou Arábii. Trosky raket zabily jednoho muže ve hlavním městě Rijádu, což eskalovalo napětí na Blízkém východě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Čekáme, co strýček Sam zavelí…

14:37 Miroslav Macek: Čekáme, co strýček Sam zavelí…

Pondělní glosy Miroslava Macka