Štěpán Křeček: Český průmysl je jednostranně zaměřený. Stavebnictví produkuje málo startovacích bytů

9. 7. 2018 10:48

„V květnu došlo k poklesu výroby motorových vozidel. Stále však přetrvává jednostranné zaměření českého průmyslu na odvětví automobilové výroby. Česká republika je kvůli své struktuře průmyslu zranitelná v právě probíhající obchodní válce mezi Spojenými státy a Evropskou unií,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Český průmysl je jednostranně zaměřený. Stavebnictví produkuje málo startovacích bytů
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

Průmyslová produkce v květnu meziročně vzrostla o 1,4 procenta. Přičemž došlo k poklesu výroby motorových vozidel o -1,3 procenta. Pokles výroby motorových vozidel nic nemění na skutečnosti jednostranného zaměření českého průmyslu. Nízká diverzifikace výroby a přílišná závislost na evropském trhu snižují stabilitu tuzemského hospodářství, což se České republice může vymstít v právě probíhající obchodní válce mezi Spojenými státy a Evropskou unií.

V květnu došlo k reálnému meziročnímu růstu stavební produkce o 10,1 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o -6,0 procenta méně stavebních povolení. Velkým problémem zůstává nedostatek startovacích bytů v Praze a větších městech. Lidé s nízkými příjmy se musí připravit na situaci, kdy více než třetinu své mzdy budou vydávat za nájemné, přičemž současné podmínky pro čerpání hypotečních úvěrů jim neumožní pořídit si vlastní nemovitost.

„Stavebnictví se zaměřuje na luxusnější nemovitosti a nevzniká dostatek startovacích bytů. Lidé s nižšími příjmy budou muset vynakládat více než třetinu svých mezd za nájemné. Možnost pořídit si vlastní nemovitost jim přitom bude kvůli regulaci hypotečních úvěrů odepřena,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Bilance zahraničního obchodu se zbožím skončila v květnu přebytkem 6,9 miliardy korun. V meziročním srovnání byl vykázán pokles o -8,2 miliardy korun. V dalších měsících by se bilance zahraničního obchodu měla zlepšovat díky slabému kurzu koruny vůči euru a dolaru. Slabá koruna zvýhodňuje drtivou většinu exportérů, kteří mají tržby ze západní Evropy. Naopak exportéři, kteří vyváží do východní Evropy, si mohou pohoršit, protože koruna vůči jiným měnám na rozvíjejících se trzích posilovala. Importéři si kvůli drahému euru a dolaru většinově pohorší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Pozor, tento text škodí Vašemu zdraví

18:44 Štěpán Křeček: Pozor, tento text škodí Vašemu zdraví

„Varování ohledně zdravotních rizik plynoucích z kouření se na krabičkách cigaret objevují od sedmde…