Štěpán Křeček: Léčba Řecka byla bolestná, ale účinná

20.08.2018 10:19

„Po osmi letech od krachu Řecka lze říci, že eurozóna obstála a dokázala vyřešit nejpalčivější ekonomické problémy. Řecku výrazně pomohly členské státy Evropské unie, které se zachovaly solidárně a zachránily zemi před kolapsem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Léčba Řecka byla bolestná, ale účinná
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

Dneškem se začíná psát nová kapitola řecké historie. Řecko opouští poslední ze záchranných programů, které stabilizovaly tamní ekonomiku a zachránily zemi před kolapsem. Po osmi letech se Řecko začne financovat samo prostřednictvím vydávání dluhopisů. Řecké hospodářství je však stále chatrné a v případě zhoršení hospodářské situace v Evropské unii hrozí, že země opět upadne do dluhové pasti.

„Situace v Řecku se postupně stabilizuje. Novou dluhovou krizi však může odstartovat Itálie, která se z katastrofické situace Řecka nepoučila. Tamní politici plánují rozsáhlé rozpočtové deficity a kritizují společnou evropskou měnu. Na trzích je patrné, že nové kroky italské vlády zhoršují ekonomickou situaci země,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Dluhy Řecka dosahují úrovně 179 procent hrubého domácího produktu, což je nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Nezaměstnanost sice klesá, ale stále se pohybuje kolem úrovně 20 procent. Řecká ekonomika dosahuje výkonu 67 procent průměru Evropské unie. Ještě před deseti lety to přitom bylo 93 procent.

Situace v Řecku by se měla stát velkým poučením pro všechny vlády ve vyspělém světě. Na řeckém příkladu je patrné, jak zničující je, když si země dlouhodobě žije nad poměry a politici si kupují hlasy voličů prostřednictvím rozsáhlých sociálních transferů a daňových úlev. Rovněž je nutné si uvědomit, že falšování statistik, kterého se Řecko dopouštělo, pouze oddaluje a posléze prohlubuje krizi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Nemůže být vítězství Pirátů přece jen k něčemu dobré?

13:21 Petr Hampl: Nemůže být vítězství Pirátů přece jen k něčemu dobré?

Pohroma se podle všeho blíží, a je docela logické, že někteří se snaží utěšovat. Třeba bude premiér …