Štěpán Křeček: Levné a kontroverzní akcie General Electric

17.12.2018 22:17

Akcie General Electric (GE) ztratily za poslední dva roky zhruba 80 procent své hodnoty poté, co se společnost postupně dostala do významných operativních i finančních potíží.

Štěpán Křeček: Levné a kontroverzní akcie General Electric
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Někteří analytici (například z investičního domu JPMorgan) negativní vývoj akcií velmi přesně odhadli. Nyní však na akcie GE mění názor a otáčí výhled z negativního na neutrální. Vidí potenciál, že se firmě podaří obrat k lepšímu, což by se velmi pravděpodobně pozitivně odrazilo v ceně akcií.

Firma v posledních dvou letech vysílala směrem k investorům prakticky pouze negativní zprávy. Již podruhé v letošním roce snížila dividendu, nejprve na polovinu a nyní jen na symbolický jeden cent na akcii za kvartál. Tato dividenda sice umožňuje firmě zachovat si v historických tabulkách a v akciových filtrech svou pozici, kdy bez přestávky po mnoho let vyplácí dividendu. Společnost však již zcela jednoznačně přišla o členství ve skupině firem, které dividendu po mnoho let zvyšují, respektive ji alespoň nikdy nesnížily.

Snižováním dividendy akcie GE jednoznačně ztratily přízeň většiny drobných individuálních investorů. Velký exodus investorů poslal cenu akcií strmě dolů. Navíc akcie GE byly vyřazeny z prestižního indexu třiceti amerických “blue chip” akcií Dow Jones Industrial Average. Aby toho všeho nebylo málo, americká komise pro cenné papíry nyní ještě vyšetřuje účetní praktiky společnosti.

Po snížení dividendy prakticky na nulu má firma pro nejbližších několik let ulehčen problém se svým financováním. GE hodlá prodat svůj většinový podíl na ropném businessu Baker Hughes GE, který má nyní hodnotu přibližně 14 miliard dolarů. General Electric dále plánuje osamostatnit zdravotnickou divizi, která by po vzoru Siemens Healthineers mohla mít celkovou hodnotu přes 40 miliard dolarů. Jenom prostým součtem hodnot těchto podílů GE dostáváme téměř současnou tržní kapitalizaci firmy. Potenciální akcionáři tak “zdarma” získají zbylé části celkového businessu GE, kterými jsou zejména GE aviation, GE financování a pojištění. Pokud se firmě povede tato odvětví restrukturalizovat dle současných a budoucích plánů, mohla by sama o sobě přidat určitou část k hodnotě celé firmy.

General Electric je v současné době velice zajímavým případem firmy, ve které probíhá pokus o takzvaný “turnaround”, čili pokus o obrat v provozu a hospodaření firmy. Pokud by se tato složitá, riskantní a několik let trvající operace povedla, současní investoři by mohli být odměněni slušným průměrným ročním výnosem. Zároveň však musí počítat s četnými riziky, jakými jsou například růst úrokových sazeb nebo možnost snížení ratingu dluhu firmy do spekulativního pásma.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…