Štěpán Křeček: Lidé více utrácejí a maloobchodní tržby rostou

04.07.2018 14:32

Češi více utrácejí za potraviny a pohonné hmoty. Zatímco u potravin jsou lidé ochotni připlatit za vyšší kvalitu, u pohonných hmot nemají na výběr a musí akceptovat vyšší ceny na čerpacích stanicích.

Štěpán Křeček: Lidé více utrácejí a maloobchodní tržby rostou
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

„Obchodníci mají z růstu tržeb radost, část z tržeb však musí vynakládat na rostoucí mzdové náklady," říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.  

Květnové tržby v maloobchodě se po očištění meziročně zvýšily o 5,0 procenta. Tempo růstu maloobchodních tržeb začíná zpomalovat. Zatímco v lednu maloobchodní tržby rostly o 8,4 procenta a v únoru o 6,2 procenta, ve druhém čtvrtletí dochází ke znatelnému snížení tempa růstu. Horších výsledků je dosahováno v obchodu s motorovými vozidly, kde došlo k meziročnímu poklesu tržeb o 3,5 procenta. Vzhledem ke struktuře české ekonomiky by přitom bylo vhodné, aby se právě tomuto sektoru dařilo.

V následujících měsících bude maloobchodní prodej ovlivněn turistickou sezónou. Řada Čechů odcestuje do zahraničí, což sníží spotřebu v tuzemské ekonomice. Na druhou stranu bude spotřeba navýšena díky zahraničním návštěvníkům. Vzhledem k vývoji cen lze očekávat, že se bude dařit růstu tržeb z prodeje potravin. Rovněž vývoj na trhu s ropou předurčuje růst tržeb za pohonné hmoty. Oproti tomu obchod s motorovými vozidly bude zřejmě dál skomírat. Výsledné tempo maloobchodních tržeb by se v letních měsících mělo udržet poblíž současné úrovně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Valenta: Ostudné pohrdání živnostníky

18:02 Ivo Valenta: Ostudné pohrdání živnostníky

Kadeřnictví a další služby obcházejí kntroly. Je to ostudné pohrdání živnostníky. Copak už nemají do…