Štěpán Křeček: Zahraniční obchod potřebuje nové trhy

10.04.2018 11:40

„Zahraniční obchod České republiky není diverzifikovaný. Případné hospodářské problémy Evropské unii by velmi silně dopadly na tuzemskou ekonomiku. Je proto nutné dobývat nové exportní trhy a vylepšovat tak bilanci zahraničního obchodu se státy mimo Evropskou unii,“ upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Zahraniční obchod potřebuje nové trhy
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

V únoru podle Českého statistického úřadu skončila bilance zahraničního obchodu se zbožím přebytkem 18,0 miliardy korun. V meziročním srovnání byl tak vykázán pokles o 2,9 miliardy korun. Zahraniční obchod nepříznivě ovlivnilo snížení kladného salda s motorovými vozidly o 1,7 miliardy korun. Naopak lepších výsledků bylo dosaženo díky vyššímu přebytku obchodu s elektrickými zařízeními o 2,1 miliardy korun.

„V únoru meziročně klesl vývoz o 1,2 procenta. Přitom dovoz klesl o 0,2 procenta. Jestliže se tento trend nepodaří zvrátit, hrozí, že se náš zahraniční obchod propadne do schodku,“ upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Se státy Evropské unie měla Česká republika přebytkovou bilanci zahraničního obchodu ve výši 54,9 miliardy korun. Oproti tomu se státy mimo Evropskou unii vykázal zahraniční obchod České republiky schodek 35,1 miliardy korun. Do budoucna by proto bylo vhodné udržet pozitivní bilanci se státy Evropské unie a najít nové exportní trhy, které budou vylepšovat naši bilanci se státy mimo Evropskou unii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: A pak, že covid napadá plíce

12:30 Miroslav Macek: A pak, že covid napadá plíce

Středeční glosy Miroslava Macka