Štěpán Křeček: Změna v čele Fedu povede k expanzivní hospodářské politice

24.01.2018 17:53

„Jerome Powell se stal nejmocnějším mužem finančního světa. Očekávám od něj snahu o stimulaci americké ekonomiky a změny finančních toků v rámci mezinárodního pohybu kapitálu. Oproti Janet Yellenové si bude více rozumět s Donaldem Trumpem,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Změna v čele Fedu povede k expanzivní hospodářské politice
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

Změna v čele americké centrální banky (Fed) by mohla zbrzdit růst úrokových sazeb. Není žádným tajemstvím, že Donald Trump se rozhodl pro expanzivní hospodářskou politiku. Ta je ve fiskální oblasti činěna prostřednictvím snižování daní bez vytváření úspor ve federálním rozpočtu. Stimulace ekonomiky by však nemusela probíhat jen skrze rozpočet. Změny mohou nastat i v monetární politice. Rostoucí americký dluh by mohl být snižován skrze inflaci. Zároveň by se mohl zpomalit růst úrokových sazeb, který prodražuje financování dluhů.

Analytici spíše předpokládají, že nástupce Janet Yellenové bude pokračovat v dosavadním trendu postupného zpřísňování měnové politiky. Změna v čele Fedu však přeci jen bude znamenat jinou formu výkonu úřadu, který bude servilnější vůči administrativě Donalda Trumpa. Podpora ekonomiky skrze měnovou politiku může stimulovat americké hospodářství. Zároveň může docházet ke změnám finančních toků v rámci mezinárodního obchodu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…