Svetozár Plesník: Vítězem Parlamentních voleb v Kazachstánu je Nur Otan

18.01.2021 16:18

Parlamentní volby do Mažilisu, dolní komory Parlamentu Kazachstánu, se uskutečnily dne 10. ledna 2021. Ústřední volební komise zaregistrovala na Ministerstvu spravedlnosti Republiky Kazachstán v souladu s ústavou celkem 5 politických stran.

Svetozár Plesník: Vítězem Parlamentních voleb v Kazachstánu je  Nur Otan
Foto: Světozár Plesník
Popisek: Kazachstán
reklama

Na kandidátkách jednotlivých stran bylo zapsáno celkem 8 334 kandidátů, z toho 3 721 (30%) - žen a 5% kandidátů do 29 let, kteří se ucházeli o poslanecké mandáty v Mažilisu. V rámci volební kampaně byla registrace kandidátů politických stran do volebních archů uzavřena 10. prosince 2020 v 18:00 místního času. Navrhováno bylo 840 kandidátů a celkové bylo zaregistrováno 832 kandidátů.

  • Lidově demokratická vlastenecká strana "Auyl" - 158;
  • Politická strana „Nur Otan“ - 216;
  • Politická strana "ADAL" - 215;
  • Demokratická strana Kazachstánu "Ak Zhol" - 174;
  • Lidová strana Kazachstánu - 69.

Předsedou Ústřední volební komise byl pro parlamentní volby vylosován Berik Imašev.

Republika Kazachstán má z hlediska správního členění 14 oblastí a 4 městské obvody (Nur-Sultan, Almata, Šymkent, Bajkonur). Počet obyvatel Kazachstánu bylo k 1. červnu 2018 18 253 300 obyvatelů. a z toho cca 11 915 903 oprávněných voličů. Volilo se v 10 060 volebních okrscích (včetně 66 volebních místnostech na velvyslanectvích v zahraničí).

V zemi žije 131 etnických skupin, mezi nimiž převažují Kazaši (63 % obyvatelstva). Největší minority tvoří Rusové, Uzbeci, Ukrajinci, Němci, Tataři a Ujgurové. Islám je náboženstvím asi 70 % obyvatelstva, křesťanství praktikuje 26 %.[4] Úředním jazykem je kazaština, avšak ruština má stejný status a lze ji užívat na všech úřadech.

volby

„Parlamentních voleb do dolní komory Parlamentu Republiky Kazachstán se zúčastnilo 398 zahraničních pozorovatelů a mezinárodních organizací. Celkem 10 pozorovatelů z mezinárodních organizací (Meziparlamentní shromáždění SNS, SNS, Organizace islámské spolupráce, Úřad OBSE pro demokratické instituce a lidská práva, shromáždění OBSE, Šanghajská organizace pro spolupráci, Rada pro spolupráci turecky mluvících států), dále Parlamentní shromáždění Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, Parlamentní shromáždění turecky mluvících zemí, zastoupení EU v Kazachstánu), stejně jako z 31pozorovatelů z Ruska, Rumunska, Indie, Filipín, Maďarska, Španělska, Norska, Francie, Švýcarska, Polska, České republiky, Itálie, Estonska, Ukrajiny, Německa, Belgie, Švédska,“ řekla Anastasia Schegortsova.

Za Českou republiku se parlamentních voleb v Kazachstánu jako pozorovatel zúčastnil 1. místopředseda Parlamentu ČR Vojtěch Filip.

„Voleb jako pozorovatel jsem se v Republice Kazachstán zúčastnil již poněkolikáté. V Republice Kazachstán působí 10 politických stran, z toho 5 stran je zaregistrováno do voleb dolní komory Parlamentu RK. Nezjistil jsem žádné problémy, jak při registraci, organizaci nebo v průběhu voleb. Nedošlo k žádnému porušení zákona o volbách. Je velký zájem občanů o volby, čemuž odpovídá i veliká účast voličů,“ prohlásil na briefingu Vojtěch Filip.

Například Federace odborových svazů Kazachstánu přijala asi 7000 pozorovatelů a vytvořila nestranické volební monitorovací centrum.

Volební místnosti se otevřely v 06:00 a byly uzavřeny přesně ve 20:00 hod. MČ

Ministerstvo zahraničních věcí Republiky Kazachstán akreditovalo 48 zahraničních médií.

Dle získaných informací z CIK ve 14:00 odvolilo 43, % oprávněných voličů v 16:00 52, 5%. (Nur-Sultan 41%, Almati 25,3%, Šimkent 49,2%, Karaknda 58,8%....) CIK zaregistrovala nižší účast voličů v Almatě.

Prezident Republiky Kazachstán Kasym-Žomart Tokajev se svojí manželkou odvolil v 11:30 ve volebním okrsku areálu a na briefingu prohlásil “ Tyto volby by měli být krokem k rozvoji naší demokracie.“

Anketa

Mělo by být Lukašenkovu Bělorusku odňato pořádání letošního hokejového mistrovství světa ?

14%
86%
hlasovalo: 8407 lidí

První prezident Kazachstánu Nursultan Nazrbajev volil v poledne ve volebního okrsku v prostorách Opery Astana, na briefingu řekl “ Dnešní volby rozhodují u budoucnosti naší země.“

Parlamentní volby vyhrála strana Nur Otan a obdržela 71, 09 % hlasů. Druhá Demokratická strana Kazachstánu Ak Zhol obdržela celkem 10,95 % hlasů. V pořadí třetí Lidová strana Kazachstánu obdržela 9,10% hlasů.

Lidově demokratická vlastenecká strana Auyl získala 5,29 % hlasů - nezískala mandát a Politická strana ADAL obdržela 3,57 % hlasů- nezískala mandát.

Pozorovatelé OBSE poděkovali orgánům CIK za vnikající spolupráci s misii a vyjádřili naději, že veškerá doporučení budou přijaté. Pozorovatelé OBSE připomněli výrazné zlepšení v zabezpečení volebního práva pro osoby zdravotně postižené.

Kromě poslanců dolní komory Parlamentu Republiky Kazachstán - Mažilisu, se uskutečnila volba poslanců regionálních parlamentů orgánů místní správy, kteří v nich pracují dobrovolně bez nároku na finanční odměnu.

Volební klání se konalo v poklidné volební atmosféře, bez narušení jeho průběhu. Občané Republiky Kazachstán volili své kandidáty i za účasti svých dětí a většina voličů pojala volby jako sváteční den. V Nur-Sultane se v den voleb narodilo 69 novorozenců. Někteří novomanželé odvolili ve svatebním oblečení – den voleb zvolili za svůj den - den svatby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Ve Vídni se konala velká protivládní demonstrace

7:37 Richard Seemann: Ve Vídni se konala velká protivládní demonstrace

Tisíce účastníků se v sobotu zúčastnily ve Vídni demonstrace proti vládním protiepidemickým opatření…