Tereza Spencerová: Co hledá Rusko v Libyi?

16.03.2017 18:01 | Zprávy

Rusko nemá v Libyi žádné existenciální zájmy, nicméně pro jeho postup lze najít čtyři pragmatické motivy.

Tereza Spencerová: Co hledá Rusko v Libyi?
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Fajíz Sarrádž, šéf „libyjské vlády“, konkrétně té z Tripolisu, má sice podporu OSN a Západu, ale jinak nezná dne ni hodiny a horko těžko v hlavním městě udržuje alespoň nominální klid . Evropská unie mu – v rámci nejasných myšlenkových pochodů -- vložila na hřbet nesplnitelný úkol zadržovat migranty mířící do Evropy a po více méně marných „usmiřovacích“ káhirských rozhovorech s maršálem Chalífou Haftárem, lídrem vojenského křídla „tobrucké vlády“, zjistil, že západní soused Libye sice formálně dodržuje neutralitu, ale veškeré své naděje vkládá právě do Haftára. A tak počátkem března – stejně jako mnozí další blízkovýchodní politici v posledních týdnech a měsících -- zamířil Sarrádž k jednáním do Moskvy, kam Haftár pravidelně jezdí už tři čtvrtě roku, naposledy před pár dny.

Podle dostupných zpráv Rusko společně s Alžírskem už připravilo plán stabilizace Libye, nicméně skutečné motivy ruského postupu v Libyi zůstávají ve sféře spekulací.

Jak v rozsáhlé analýze připomíná Al Monitor, právě na Libyi se v roce 2011 začala „lámat“ ruská blízkovýchodní politika. Tehdejší prezident Dmitrij Medveděv v Radě bezpečnosti OSN odmítl vetovat rezoluci o Libyi, aby nevypadal jako ochránce „diktátora Kaddáfího“ a nezatahoval Rusko do tehdejší „soukromé války“ Hillary Clintonové proti Libyi. Vladimir Putin, z premiérského postu, naproti už tehdy na příkladu americké destrukce Iráku mluvil o „nové křížové výpravě“, aniž by ovšem pro Rusko stanovil nějakou jasnou politickou linii. A tento stav trvá dodnes. „Dokonce ani zahájení vojenské operace v Sýrii v září 2015 nevyjasnilo, zda má Moskva ambici nahradit Spojené státy coby ´nový blízkovýchodní hegemon´, nebo zda regionu využívá jen k tomu, aby se soutěžila s Washingtonem,“ konstatuje Al Monitor s tím, že chybějící jasná strategie je „spíš vědomou volbou ruských vládnoucích elit než známkou jejich zmatenosti. Postmodernita je charakterizována absencí spolehlivé strategie. Četná americká a evropská selhání na Blízkém východě to jen potvrzují, zatímco nesmyslná a katastrofická libyjská operace tento fakt jen dokonale ilustruje.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…