Tento etnický Srb byl od mladých let členem Svazu komunistů Chorvatska. Dokonce za něj kandidoval ještě v prvních volbách za účasti více stran, které v bývalé Jugoslávii proběhly na jaře roku 1990. Nakonec ale skončil v nacionalistické Srbské demokratické straně.
Situace v Jugoslávii směřovala k etnickému konfliktu. Goran Hadžič se stal předsedou Srbské národní rady, politické organizace Srbů žijících v Chorvatsku.
Ta se postupně transformovala v nikým neuznanou autonomní vládu. Hadžič se stal jejím předsedou. 26. února 1992 byl zvolen prezidentem nově vyhlášeného quasi státu chorvatských Srbů - Republiky srbská Krajina.
V jejím čele zůstal do prosince následujícího roku. To už na území Chorvatska téměř rok probíhal otevřený etnický konflikt mezi Chorvaty a Srby. Ten skončil operací chorvatských sil Bouře v srpnu roku 1995, kdy srbský státní útvar zanikl, a Goran Hadžič uprchl do Nového Sadu v Srbsku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas