Tomáš Krystlík: Opětovné vládní plácnutí do vody

27.02.2021 18:10

Co česká vláda nařizuje obyvatelstvu od 1. března, je jasné. Jsou to ale zákazy a opatření k ničemu nevedoucí, protože kolik lidí dnes cestuje jen tak z radosti mezi okresy, případně na výlet, když na lyže už od března asi jezdit nebudou?

Tomáš Krystlík: Opětovné vládní plácnutí do vody
Foto: Youtube.com
Popisek: Česko-německý spisovatel a žurnalista Tomáš Krystlík, autor množství článků a esejí, zaměřených na otázky československých dějin, česko-německých vztahů a vysídlení německého obyvatelstva ze Sudet po druhé světové válce

Většinou jen za prací, méně často někoho navštívit. Za prací či k lékaři budou lidé i nadále smět mimo okres, takže viry SARS-CoV-2 různých mutací si budou smět brát s sebou, vládní nařízení sem nebo tam. Tudy účinná cesta k omezení epidemie určitě nevede.

Anketa

Jaká opatření NEBUDETE dodržovat?

hlasovalo: 5556 lidí

Ani povinné nošení respirátorů v práci, v obchodech, ve veřejné dopravě epidemii účinně neomezí (roušky na ulici už vůbec ne, pokud odstupy jsou alespoň dva metry), protože mezery mezi obličejem a respirátorem snižují jejich účinnost o desítky procent a jejich nositelé nejsou vyškolený zdravotnický personál, který věnuje pozornost nejpřiléhavějšímu usazení masky a hlavně, mění je po pár hodinách dříve, než ztratí svou ochrannou schopnost. 

Statisticky se nejvíce lidí nakazí v práci, na druhém místě je rodina, přesněji osazenstvo jejich obydlí, bytu. S přenosem nákazy uvnitř jedné domácnosti nelze prakticky nic učinit. Ale v podnicích ano, okamžitě a velmi účinně! Tam, kde jsou závodní jídelny, tak je okamžitě zavřít, nelze přece předpokládat, že by se SARS-CoV-2 v nich na rozdíl od zavřených restaurací a hospod nešířil, a přikázat s okamžitou platností pravidelné testování všech zaměstnanců na Covid-19 přímo na pracovišti. Stát a zdravotní pojišťovny by měly zaměstnavatelům náklady na to hradit. Ty určitě nebudou vyšší než následný pobyt nemocných s Covidem-19 na lůžkách jednotek intenzivní péče! A nejnovější opatření vlády? Od 1. března vláda testy na pracovištích pouze doporučila. To je přímo skandální!

Další neblahý fenomén, který je nutné potlačit, je, že statisticky 46 % všech zaměstnanců v ČR chodí do práce i s příznaky Covidu-19, obávajíce se finanční ztráty přechodem na nemocenskou. Představte si, že ve Škoda Auto takto čistě statisticky chodí do práce přes 15 tisíc zaměstnanců s příznaky Covidu-19! Možná i více. Na nemocenské s touto diagnózou je ale jen necelých sedm stovek z 33 tisíc. Důvodem je omezená výše nemocenské při průměrném platu ve Škoda Auto přes 50 tisíc hrubého měsíčně. Náprava? Opět jednoduchá. Použijme jako příklad Německo. Tam již několik desetiletí v prvních šesti týdnech pracovní neschopnosti hradí nemocnému jeho průměrný plat zaměstnavatel (kvůli různým příplatkům nevypláceným každý měsíc bere tedy více, než kdyby pracoval) a sedmý týden teprve začne dostávat od zdravotní pojišťovny místo platu nemocenskou. K tomu během coronavirové epidemie existuje a doporučuje se možnost si zařídit pracovní neschopnost maximálně na dva týdny pouhým telefonátem lékaři bez návštěvy ordinace. Kdyby česká vláda něco obdobného nařídila třeba jen po dobu epidemie, rázem by byl problém vyřešen. Lidé s příznaky Covidu-19 by se do práce kvůli penězům pak neobtěžovali a pár pošuků by vychytaly povinné testy na pracovišti.

Také je naléhavě třeba zakázat přihlížení sportovním utkáním a zápasům veškerému obecenstvu a to bez výjimky stejně, jak tomu je od začátku první vlny epidemie v západní Evropě dodnes. V ČR od října 2020 platí vládní (Prymulovo) omezení jejich počtu na 3000 na otevřených stadionech nebo pod širým nebem a 1000 v uzavřených. Prymula svou nedávnou návštěvou fotbalu připomněl, že nařízení je dodnes v platnosti, a evidentně bude platit i po 1. 3. 2021! A pár takových zápasů s obecenstvem spustí další vlnu epidemie stejně jako začátek české hokejové sezóny v září 2020.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: .

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Švýcarská vláda nevidí jinou alternativu než očkování

21:37 Richard Seemann: Švýcarská vláda nevidí jinou alternativu než očkování

Několik set odpůrců opatření proti Covidu-19 se sešlo v Bernu na tzv. národním shromáždění, jehož k…