Tomáš Krystlík: Rozdíly se prohlubují

24.03.2020 20:49

Česká luza s velkým rozhořčením reagovala v diskusi na můj nedělní článek https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Tomas-Krystlik-Nekonzistentnost-rozhodnuti-ceskeho-statu-617945 a na jeho včerejší kvintesenci https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Spisovatel-napadl-vladu-Plosne-noseni-rousek-Ostuda-Vydezinfikovat-doma-nakup-A-cim-618042, nicméně žádným protiargumentem neposloužila.

Tomáš Krystlík: Rozdíly se prohlubují
Foto: Youtube.com
Popisek: Česko-německý spisovatel a žurnalista Tomáš Krystlík, autor množství článků a esejí, zaměřených na otázky československých dějin, česko-německých vztahů a vysídlení německého obyvatelstva ze Sudet po druhé světové válce
reklama

Po dnešním opatření, kdy česká vláda během šesti dní třikrát (!) změnila nákupní hodiny vyhrazené pouze seniorům nad 65 let, nikdo nemůže tvrdit, že česká vláda rozhoduje konzistentně!

Způsob potírání epidemie coronaviru v ČR a v Německu a Rakousku na straně druhé, abychom uvedli příklad, se liší, už dnes se dá předvídat, že ekonomické důsledky pro ČR budou vinou vlády mnohonásobně horší než pro BRD a Rakousko. Všechny země, dosud nemající vakcínu proti coronaviru, se snaží pouze o vhodné rozložení počtu lidí, které je nutné na coronavirus hospitalizovat, rozložit jejich počet v čase, protože nákaze stejně nezabrání, aby se zdravotnictví nezhroutilo a současně aby se hospodářství příliš nepoškodilo. Žádoucí zploštění křivky nástupu infikovaných, aby to zdravotnictví vydrželo, se Česku, Německu a Rakousku asi zdaří. České „šlápnutí na brzdu“ je ale o mnoho radikálnější než v Německu a Rakousku. Připomeňme plošnou povinnost mít v ČR na veřejnosti zakrytý nos a ústa, v Rakousku a Německu nic takového předepsáno není, že Česko jako jediný stát na světě zakázalo přechod hranic svým rezidentům a taktéž rezidentům všech dalších zemí světa opačným směrem s výjimkou pendlerů a řidičů nákladní dopravy. Leč přísnější opatření proti epidemii coronaviru znamenají i vyšší následné národohospodářské ztráty státu, který je zavedl. České enormně prudké zašlápnutí brzdy v souvislosti s coronavirem znamená, že v porovnání s jinými státy bude česká devastace hospodářství silnější než jinde, kde k takovým omezujícím opatřením nepřikročili. Zploštění křivky počtu nakažených (léčených na coronavirus) v čase znamená vyšší ztráty v objemu HDP, protože výjimečná opatření omezující výrobu a služby budou trvat déle a zdevastují větší měrou hospodářství než strmější průběh křivky.

Ať člověk hledá důvody oněch přehnaných opatření české vlády v souvislosti s coronavirem jakkoliv, nenajde jiné než tyto tři možné příčiny: (1) Česká záliba v uplatňování represe, přesvědčení, že pod hrozbou perzekuce se dosáhne kýženého účinku. (2) Snaha ucpat lidu ústa a hlavně jej sjednotit pod zástupným pseudoproblémem – nošením roušek, které nejsou, jejich sháněním a šitím. Češi následkem toho začali vystupovat jednotně jako národní podrážděný dav, začali se mezi sebou udávat, kdo roušku nenosí, kdo bez ní kouří na vlastním balkóně a v okně bytu, pár seniorů bylo vyhozeno z obchodu v prodejní době pro ně vyhrazené (i 73letá zpěvačka Elefteriadu), jeden zbit ochrankou, policejní linky tísňového volání jsou zahlceny udáními. (3) Vláda má obrovský strach, že by mohla být za nepřipravenost státu na epidemii v budoucnu trestně stíhána a snaží si zaváděním co nejostřejších opatření opatřit alibi, že již více nemohla učinit.

Pendlery dnes česká vláda de facto vyhnala za hranice. Nebudou smět zpět domů, budou muset zůstat v Německu a Rakousku a po překročení hranic půjdou na dva týdny do karantény. Je to obdobný postup, jaký uplatňovali bolševici, když odnímali státní občanství a vyháněli nepohodlné osoby za hranice nebo jim odnětím občanství zabránili návratu, protože hlupák Prymula počítá, že totální uzavření českých hranic bude trvat dva roky. Nicméně Bavorsko a Sasko se nehodlají s tímto stavem smířit a jejich zemské vlády začaly hledat ubytování pro české pendlery, kterých jen v Sasku pracuje 37 000. Pro Čechy pracující v oblasti zdravotnictví vysadila saská vláda podporu ve výši 40 €/den, pokud budou pracovat dále. Mohou si vzít s sebou své partnery a děti, za každého nepracujícího člena rodiny dostanou příplatek 20 €/den. Znovu připomínám: Žádný stát světa neuzavřel své hranice, nezrušil většinu přechodů betonovými zátarasy, jen Česká republika! Ostatní západoevropské státy jen postavily na některé hranice policejní hlídky, které kontrolují závažnost důvodů pro překročení hranice.

Zatímco je ČR extrémně obtížné se nechat otestovat na coronavir, ztestováno od začátku epidemie bylo 196 000 lidí, tak v Německu je každý týden (!) otestováno 160 000 osob. A to zdravotnictví v Německu je v kompetenci jednotlivých spolkových zemí! Stuttgartské nemocnice začaly preventivně podrobovat testu na coronavir každého příchozího, jedno zda s tržnou ranou, zlomeným prstem nebo něčím padlým do oka!

Dále. Během víkendu vyslechla spolková země Baden-Württemberg prosbu francouzské vlády a přijala francouzské pacienty, pro které nebyly již ve Francii volné dýchací přístroje. Na střechy nemocnic je v neděli dopravily francouzské vojenské vrtulníky z nedalekého Alsaska – srovnejte se zpožděními dodávek zdravotních pomůcek vlivem povolování přeletů a přistávání českých letadel! Dnes ráno ještě za tmy dopravilo letadlo do Saska, na letiště v Lipsku a v Drážďanech, první desítku coronavirových pacientů z Itálie potřebujících nejen lékařskou péči, nýbrž i dýchací přístroje. Dnes oznámila spolková země Schleswig-Holstein, že je připravena přijímat ze zahraničí cizí státní příslušníky s coronavirem, vláda Bavorska a Baden-Württemberska explicitně svolila s přebíráním pacientů z Itálie do svých nemocnic. Ještě něco: Ode dneška může v Německu každý, kdo se domnívá, že má mít příznaky chřipky nebo coronaviru, si telefonicky vyžádat pracovní neschopenku na dva týdny, aniž jej lékař prohlédne. Promítněte si laskavě toto opatření německé federální vlády do českých poměrů!

Hned na začátku epidemie si zajistila německá vláda výrobu 10 000 dýchacích přístrojů pro pacienty s coronavirem, i když je jich je po nemocnicích dost a nejsou zdaleka vytíženy. Česká vláda oproti tomu není s to zajistit ani dezinfekční roztoky, ani roušky, ani respirátory (vyvolení a úředníci respirátory již mají, ne tak nemocniční personál). Roušky „pro normální lidi, kteří chodí po ulici, to není dobrý nápad,“ říká Jenny Harriesová, zástupkyně poradce britské vlády pro oblast zdravotnictví. „Problém je, že lidé mají (většinou) jen jednu jednorázovou roušku… mají špinavé ruce, částečně si ji sundají, něco se o ni otře... Ve skutečnosti tak virus uvězní v roušce a dýchají jej,“ vysvětlila listu The Independent.

Jedno je však jisté: účet pro Česko bude vlivem nesmyslných opatření vlády vysoký – životní úroveň obyvatelstva se vlivem masivní devastace ekonomiky sníží. K tomu přistoupí pravděpodobně ještě další fakt, že v Německu, v hlavní exportní zemi pro ČR bude epidemie již překonána, ale Česko nebude v té době s to zcela zrušit svá opatření proti coronaviru vlivem plošší, ale také časově delší křivky počtu nakažených, a plnit své exportní závazky. Zde může české výrobce nahradit zahraniční konkurence a ekonomická situace státu se ještě zhorší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: .
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Živnostníci i firmy si budou moci letošní „home office“ odečíst z daní – ale jak?

11:06 Lukáš Kovanda: Živnostníci i firmy si budou moci letošní „home office“ odečíst z daní – ale jak?

Předmětem dohadů může být i to, kterou část toaletního papíru doma používají v „pracovní době“…