Tomáš Zima: Nedokážu si představit, že někdo řekne, kolik stojí lidský život

20.05.2014 12:33

Mírný nárůst nákladů na léčbu souvisí s větším počtem vyléčených pacientů. Hlavní roli přitom hraje prevence.

Tomáš Zima: Nedokážu si představit, že někdo řekne, kolik stojí lidský život
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Rektor pražské Univerzity Karlovy a lékař Tomáš Zima je velkým příznivcem zdravotní prevence. Medicína se samozřejmě zaměřuje na léčbu, případně na udržování zdraví. „Prevence, resp. včasné zachycení nemoci, je to nejdůležitější,“ řekl v úterním pořadu se Zitou Senkovou. 

Česko je zemí s největším výskytem rakoviny tlustého střeva. Preventivní vyšetření dokáže nemoc včas odhalit. Včasná diagnóza pomůže k lepší léčbě, a to i u karcinomů jakými jsou např. nemoci prsů či gynekologické choroby. „Kvalita života pacientů po léčbě a úzdrava je to nejdůležitější.“

Jsou 15 miliardové roční náklady na léčbu dostatečné? „Náklady jsou u nás v posledních letech spíše stabilní. Mírný nárůst je způsoben zvyšováním počtu nemocných a moderní léčbou.“ Ta totiž dokáže léčit lépe, než tomu bylo dříve a lidé se dokonce po léčbě vracejí k normálnímu, produktivnímu životu.

Dá se vůbec dnes říct, jaká je cena života?

Na tuto otázku se prý nedá dát jednoznačná a jasná odpověď. Hodně totiž souvisí s etikou. „Lékař v evropské kultuře musí zvažovat nejen přežití ale i kvalitu života, a to i v kontextu s věkem pacienta.“ Velmi důležité je podle Tomáše Zimy diskuse s nemocným. Ten musí být vtažen do procesu rozhodování. „Nedokážu si představit, že někdo řekne, kolik stojí lidský život,“ dodal.

Biologická léčba

Novinka medicíny posledních let se hojně využívá zejména u autoimunitních, neurologických nebo např. hematologických lékařských oborech. Představuje ale úzkou spolupráci farmaceutických firem s lékařskými fakultami, s výzkumnými ústavy, s technickými disciplínami. „Česko musí mít silný základní výzkum, pak budou následovat inovace v medicíně.“

Jak se divá na tzv. masifikaci vysokého školství, na nedávné udělení Templetonovy ceny Tomáši Halíkovi či na nominaci Sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu? Poslechněte si v iRadiu. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…