Okolo mezd se toho poslední dobou napsalo a napovídalo poměrně dost: samozřejmě, než všechno spláchla velká voda. Dokonce i šéfová MPSV se postavila za požadavek zvýšení minimální mzdy z osmi na osm a půl tisíce korun - to je co říct, třebaže to žádný významný zásek do rozpočtu není.
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama
Český statistický úřad umí postavit vedle sebe a porovnat suchá, srozumitelná čísla: ceny stouply o 1,8 %, objem mezd klesl o procento, počet zaměstnanců o šest desetin procenta.
Taky tu máme ale jednu poměrně novou fintu. Aby se vyšší příjmové skupiny vyhnuly očekávanému progresivnímu zdanění, omezí výplaty vysokých mezd a spokojí se s vyššími dividendami. Jinak ovšem pokles mzdy je logickým následkem umrtvujících škrtů v období vleklé krize.
Názorové střety z houfu mudrujících ekonomických expertů zhodnotil komentář jisté důchodkyně. Pro jeho výstižnost nezbývá, než výrok citovat:
"Ekonomičtí odborníci jsou překvapeni, my blbci jsme to čekali ..."
Komentář zazněl v pořadu Český rozhlas Hradec Králové Glosy Václava Součka , publikováno se souhlasem vydavatele.
Pokud vím, i vy jste jste pak byli proti migračnímu paktu, i když za připojením k němu paradoxně stojíte také vy. I teď tvrdíte, že je nutné ho změnit a vylepšit. Proč by to nemělo jít potom, co ho odmítneme? Nebo v EU to tak funguje, že když něco odmítnete, máte smůlu a můžete jen šoupat nohama?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.