Vaše Věc: Církevní restituce a ČSSD – opatrnost především

1. 6. 2016 17:30

Když předminulý týden dva sociálnědemokratičtí hejtmani, Zimola a Hašek, vyšli s oznámením legislativní iniciativy svých krajů směřující k revizi zákona o církevních restitucích, bylo jasné, že vedení ČSSD z toho nemá žádnou radost.

Vaše Věc: Církevní restituce a ČSSD – opatrnost především
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jedna z budov v areálu Pražského hradu navrácená Římskokatolické církvi
reklama

Ukazuje se, že zájmy vedení ČSSD na jedné straně a hejtmanů za ČSSD na straně druhé jsou v řadě otázek diametrálně rozdílné.

Soudný pozorovatel by očekával, s ohledem na jasnou pozici lidovců, kteří, pokud jde o jakýkoli náznak revize zákona o církevních restitucích, hrozí odchodem z koalice, že revize zákona o církevních restitucích vůbec nebude snadná. Ale že bude celá věc ohledně snahy revidovat tento zákon uzavřena vedením ČSSD  tak jednoduše, to by asi nečekal nikdo.

Kdyby se vedení ČSSD ústy ministra vnitra a prvního místopředsedy ČSSD snažilo ve věci církevních restitucí, což byl v předvolebním zápase na podzim 2013  jeden z nejdůležitějších bodů volební kampaně ČSSD, alespoň manévrovat, to by se ještě dalo pochopit. Ale že striktně odmítne jakoukoli iniciativu v této věci  s tím, že by to ohrozilo koalici, to je smutné. Takto se tato jedinečná politická  karta před krajskými volbami hrát nedá.

Přitom by bylo možné jednoduše říci, že vedení ČSSD přijímá závazek, že sice ne v tuto chvíli, ale po volbách, o jejichž výsledku rozhodnou voliči, vytvoří ČSSD vládní koalici přednostně s těmi stranami, které budou souhlasit s revizí zákona o církevních restitucích, a pak bude moci provést v zákoně různé změny.

V zásadě by jen stačilo, pokud jde o zdůvodnění, vyjít z pozice ministra financí Babiše, který říká, a věcně velmi správně, že církevní restituce byly propočteny z velmi přeceněné výpočtové základny (o 54 miliard korun). Vedení ČSSD však zvolilo jinou, špatnou cestu…

(jip)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za neprodlenou změnu metody plošného testování dětí a zaměstnanců ve školách

21:00 Petice za neprodlenou změnu metody plošného testování dětí a zaměstnanců ve školách

My, níže podepsaní starostové obcí Středočeského kraje a zřizovatelé škol, žádáme o neprodlenou změn…