Vaše Věc: Je třeba opravdu koupit nové rakety?

23.10.2016 12:29

Ministerstvo obrany chystá další velký nákup. Hodlá pořídit nový raketový systém. Ministerstvo obrany už v této věci oslovilo několik firem, ale cenu budoucí zakázky tají. Odborníci však odhadují, že se cena bude pohybovat v řádech desítek miliard korun. Argumentem pro nákup systému je i ochrana českých jaderných elektráren.

Vaše Věc: Je třeba opravdu koupit nové rakety?
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Rakety - ilustrační foto:
reklama

Bývalý šéf vyzbrojovací sekce ministerstva obrany generál Bohuslav Dvořák k nákupu raketového systému uvedl: „Rakety středního doletu už bychom měli mít. Už proto, že máme atomové elektrárny, a my bychom měli být schopni je ochránit.“

Nový raketový systém by měl nahradit stávající protiletadlový komplex 2K12 KUB, jehož rakety by do roku 2020 měly být vyřazeny...

Čeští daňoví poplatníci, pro něž je armáda podle CVVM nejdůvěryhodnější institucí, tak ze svých kapes zřejmě brzy přispějí některé z velkých zahraničních zbrojařských firem desítkami miliard korun, aby Česká republika získala raketový systém, který bude mimo jiné zajišťovat také bezpečnost českých jaderných elektráren. Pokud bude pár desítek let klid, rakety se ze systému – stejně jako je tomu teď v případě 2K12 – vyřadí a čeští občané ze svých daní zaplatí systém nový. Jak chytře vynaložené peníze.

Pokud je argumentem pro nákup nových raket také existence jaderných elektráren v České republice, je v této souvislosti třeba také připomenout plánovanou dostavbu jaderných elektráren Dukovany a Temelín, jejíž cena by se zřejmě pochybovala až kolem 400 miliard korun. Je třeba si uvědomit, že investice 400 miliard do dostavby nových bloků je nenávratná (cena elektřiny i její spotřeba klesá), elektřinu by dostavba nových jaderných bloků několika generacím českých občanů pouze zdražila, dražší elektřina by pochopitelně také brzdila rozvoj zejména průmyslových podniků, a k tomu všemu je ještě podle názorů z ministerstva obrany třeba chránit jaderné elektrárny, resp. životy lidí žijících ve větší či menší vzdálenosti od jaderných elektráren drahými raketovými systémy. Že solární panel na střeše raketovými systémy hlídat nemusíme, snad ani není nutné psát.

Dostavba nových bloků jaderných elektráren Temelín a Dukovany je, jak se zdá z vyjádření B. Dvořáka, nevýhodná nejen z ekonomických a ekologických důvodů, ale také z důvodu bezpečnosti země.

Česká republika patří už nyní k největším světovým vývozcům elektřiny. Do zahraničí ročně putuje téměř celá produkce jaderné elektrárny Temelín. Je skutečně nutné na místo postupného snižování jaderné energetiky v českém energetickém mixu ještě elektrárny dostavovat, aby z České republiky do zahraničí putovala levná elektřina – perspektivně dotovaná českými občany – kterým se naopak elektřina zdraží, aby vznikaly stále větší problémy, kam s vyhořelým jaderným palivem, a aby bylo o argument více, proč nakupovat drahé raketové systémy, které mají zvýšit bezpečnost života „poblíž“ jaderných elektráren?

Že čeští občané ve své většině nestojí o to, aby ze svých kapes dotovali elektřinu svým zahraničním sousedům, a sami ještě nesli rizika spojená se skladováním jaderného odpadu a rizika (a náklady) vyplývající z možného útoku na jaderné elektrárny (a samozřejmě možných havárií elektrárny), jen proto, aby se pár firem „betonářské lobby“ zajistilo na mnoho let dopředu, ukazují také průzkumy CVVM týkající se energetiky. Média však výsledky těchto průzkumů ráda než povšimnutí přecházejí…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jakub Dvořák: Rezignuje i ministr Blatný?

20:17 Jakub Dvořák: Rezignuje i ministr Blatný?

Tak by mohl znít nadpis dalšího článku, protože se jedná o dalšího ministra v řadě, po ministru Prym…