Vaše Věc: Po viru Zika ohrožuje Brazílii žlutá zimnice

09.04.2017 20:59

Schované mezi lesem a Atlantickým oceánem je malé město Casimiro de Abreu, jedno z mnoha na brazilském pobřeží. Od března 2017 se městečko neblaze proslavilo, když jeho obyvatelé postupně začali být nemocní a posléze začali i umírat. Nežli se přišlo na to, že se jedná o žlutou zimnici, nemocní byli přijati do nemocnice na léčení a někteří na pozorování. Městečko leží necelých 150 km od Ria de Janeira. Je to veliká hrozba, jestliže by virus pronikl na teritorium přelidněného města. Virus žluté zimnice není žádná novinka, pochází z Afriky, je přenášen komárem Aedes aegypti. A odtud vznikaly smrtelné epidemie, které Brazílie vymýtila v roce 1950, když ještě působily chemické výrobky, říká paní Faillone z Institutu Pasteur v Paříži.

Vaše Věc: Po viru Zika ohrožuje Brazílii žlutá zimnice
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Brazílie
reklama

Virus se usadil v lesích Brazílie a přenášel se mezi komáry a opicemi. Oproti africkým opicím, ty z jižní Ameriky umírají na žlutou zimnici. Nyní je registrováno 2104 případů nakažených lidí, z nichž 220 již zemřelo a to v oblastech, kde zatím tato nemoc nebyla. Což byly oblasti Espirito Santo, Sao Paulo a Rio de Janeiro. Po epidemiích jako např. horečka dengue, West Nile, Zika, zaútočila nyní žlutá zimnice. Jestliže zasáhne další města, obyvatelé nejsou ještě všichni přeočkováni.

V únoru se sešel ve Francii Poradní sbor veřejného zdraví a přiznal reálné nebezpečí nákazy na Antilách, na ostrově Mayotte a Réunion a Guyaně. Jediná možnost obrany je očkování, protože léčit se nedá. Očkovat se mohou děti od devíti měsíců a je velmi spolehlivé. Plně působí za 30 dnů a očkování bude v Brazílii povinné, a to i pro turisty, kteří chtějí navštívit tuto zemi.

Je tu jedno riziko, a sice riziko nedostatku vakcín. Na světě existují pouze čtyři výrobci, kteří jsou schopni vyvinout vakcínu podle norem OMS. Mezinárodní skupina koordinace, která je pověřena vytvářením zásoby vakcín, měla loni uspokojit nakažené v Angole.

Jiné úskalí: i v oblastech, kde je riziko minimální, se musí lékaři naučit rozpoznat žlutou zimnici mezi jinými možnostmi nemocí s podobnými příznaky. Symptomy se často prolínají.

(podle Le Figaro, ZP)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zachránil huculy, zachránil svět. Otakar Leiský

22:59 Zachránil huculy, zachránil svět. Otakar Leiský

Ve věku nedožitých 95 let nás 31. 3. 2020 navždy opustil let zakladatel první ekologické organizace …