Vaše Věc: Třese už se Topolánek?

08.10.2016 9:35 | Zprávy

Odsouzený a uvězněný Marek Dalík chce podle informací v médiích v případě obnovení soudního procesu osvětlit, kdo všechno v kauze s Pandury figuroval a jakou úlohu měl v celé věci hrát M. Topolánek.

Vaše Věc: Třese už se Topolánek?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek

Dalík žádá buď úplné zrušení čtyřletého trestu, nebo alespoň obnovení soudního procesu, kde by řekl, jaké vazby ho ve skutečnosti spojují s bývalým premiérem a bývalým předsedou ODS M. Topolánkem – k tomu ho vede důvod jeho odsouzení. Ve vězení si odpykává trest nikoli za korupci, ale za podvod. A to proto, že podle soudu podváděl, když se před zástupci firmy Steyr vydával za pravou ruku premiéra Topolánka. Je tedy logické, že pokud by se v obnoveném řízení ukázalo, že Dalík se za Topolánkovu pravou ruku nevydával, ale byl jí, bude jeho jméno od podvodu, za nějž si nyní odpykává trest, očištěno. Ovšem v souvislosti s tím by se samozřejmě vynořily nové, resp. staronové otázky, a ty by se týkaly také M. Topolánka.

Dalíkovi obhájci se údajně domáhají obnovy procesu i proto, že ke změně obvinění z úplatkářství na obvinění z podvodu došlo po třech letech a velmi náhle, a Dalík tak neměl prostor se novému obvinění účinně bránit – to je podle Dalíkovy obhajoby v rozporu s judikaturou Evropského soudu pro lidská práva, která hovoří o tom, že obžalovaný musí být na případnou reklasifikaci skutku upozorněn takovým způsobem, aby měl možnost a čas účinně změnit způsob své obhajoby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Proč jste pořád tak na straně Ruska?

Nemyslíte, že kdybyste nebyla hlásnou troubou propagandy z Ruska, což podle mě jste, tak jste mohli mít mnohem víc voličů? Protože třeba dost věcí, co prosazujete hlavně v sociální politice nebo i to, jak z velké části oprávněně kritizujete EU, je podle mě dobrých.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Kdo bezpečnosti rozumí

13:57 Zbyněk Fiala: Kdo bezpečnosti rozumí

Koho by zajímaly ceny potravin, když nám budou nad hlavami lítat ruské stíhačky, říká obrácený pirát…