Vaše Věc: Žen je v politice málo, ale kvóty nechceme

27.09.2016 9:07

Agentura SANEP se ve svém nejnovějším průzkumu veřejného mínění zaměřila na ženy v politice. 47 % občanů považuje počet žen v české politice za nedostatečný.

Vaše Věc: Žen je v politice málo, ale kvóty nechceme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Žena sedící na lavičce v parku. Ilustrační foto

Je velmi zajímavé, že ačkoli se 47 % dotázaných domnívá, že počet žen v české vrcholné politice je nedostatečný (za dostatečný považuje počet žen 29,3 % dotázaných), pouze 10,8 % dotázaných se domnívá, že by měl existovat zákon, který by stanovoval kvóty pro zastoupení žen a mužů v politice. (Dodejme, že v naší Poslanecké sněmovně tvoří ženy 19,5 % osazenstva a v Senátu 18,5%).

Pokud bychom pak viděli čísla hovořící o počtu žen v komunální politice, procenta by přeci jen byla jiná. Nelze tedy říci, že by ženy o politiku neměly zájem. I přesto se však 61,9 % dotázaných domnívá, že ženy a muži mají do politických funkcí rovný přístup (opačný názor zastává 31 % občanů).

Je pochopitelné, že pokud se více než 60 % občanů domnívá, že přístup do politických funkcí mají muži i ženy rovný, nestojí 67,8 % z nich o kvóty. A je samozřejmě úplně jedno, zda je předpoklad lidí, že ženy a muži mají do politických funkcí rovná přístup, chybný.

Je to zhruba stejné, jako když se lidé domnívají, že Romové mají stejné nebo dokonce lepší šance získat bydlení, že má zbytek populace, ale zároveň by Romy jako nájemníky většina lidí odmítla…

Zkrátka se zdá, že lidé se sice domnívají, že žen je v politice málo, ale že tam prostě nechtějí. A kvóty jsou pouze k tomu, aby byl do vrcholné politiky postrčen někdo, kdo pak k výkonu své funkce nemá ani kompetence a ani o tuto funkci neměl zájem. A že kolem zkrátka stojí hordy mužů, kteří zájem mají a jsou mnohem lepší, ale uplatnit se nemohou, protože nejsou ženy…

Pokud se má podíl žen ve vrcholné politice zvýšit a pokud je občané nemají vnímat jako osoby, které tam nemají co dělat a jsou tam jen díky svému pohlaví (ať už by šlo o kvóty nebo by tím důvodem v očích veřejnosti bylo něco jiného), je třeba začít jasně mluvit o tom, že přístup do vysoké politiky není pro muže a ženy rovný: a že ženy znevýhodňuje právě to, že jsou ženy. Bez toho, aby se o tomto faktu otevřeně mluvilo, lidé nebudou nakloněni ani kvótám a ani ženám, které se do vrcholné politiky dostanou bez kvót…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Ježek: Drahoš nerozumí ekonomice ani politice

18:40 Petr Ježek: Drahoš nerozumí ekonomice ani politice

Konstatování, že nějaký člověk prokazuje svou nepoučenost v oblastech ekonomiky a politiky, by v prů…