Vítězslav Praks: Výroční zpráva BIS za rok 2012 je obecná a krotká

21.11.2013 8:45 | Zprávy

Bezpečnostní informační služba vydala výroční zprávu za rok 2012. Přečetl jsem ji, vybírám a komentuji pasáže, které mne zaujaly. Na začátku trochu kritiky, pak několik zajímavých citací a na úplný závěr budou citovány i pasáže nechtěně vtipné.

Vítězslav Praks: Výroční zpráva BIS za rok 2012 je obecná a krotká
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

Zpráva je oproti loňskému roku výrazně méně konkrétní. Chybí pojmenování konkrétních účastníků, chybí identifikace konkrétních chyb v zákonech.
Co ve zprávě chybí

Zajímavé je, že zpráva neobsahuje ani slovo o problému zneužívání tajných služeb. To je po fenoménu Nagygate, která byla sice odhalena v červnu tohoto roku, avšak  odposlechy byly z loňského roku, dost překvapivé. Ani slovo o skandálu BIS - o únicích dat z odposlechů BIS a dalších úniků informací z BIS z loňského roku, blíže o kauze viz zde.

Co je zkreslené

Konvenčně zkreslené jsou podle mého názoru zprávy o vývoji na neonacistické scéně: Jsou skutečně všechny protiromské pochody organizovány / propagovány / rozdmychávány výhradně extremisty?

Chápu, že kapitola, která je ve stejné struktuře jako v loňském roce se fakticky "píše sama", ale není zde skutečně nějaký posun, nová nebezpečí? Není zde i někdo další, kdo má zájem na této formě kanalizace sociální frustrace lidí prostřednictvím rozdmychávání rasových konfliktů? Zde přitom stačilo, aby se BIS seznámila s odpovídajícími analýzami Ministerstva vnitra, která jsou v této konkrétní oblasti na mnohem vyšší úrovni než je v této oblasti zpráva BIS.

Regionální klientelistické systémy

Zajímavá, avšak málo konkrétní je pasáž o "regionálních klientelistických systémech", cituji: "Regionální klientelistické systémy, zaměřené na vyvádění prostředků z veřejných rozpočtů, prostupují na úrovni krajů veřejnou správou i podnikatelskou sférou. Rozvoj a zpevnění klientelistických sítí jsou v posledních letech spojeny zejména s existencí regionálních operačních programů (ROP). K rozvoji regionálního klientelismu významně přispěla i několikanásobná kumulace funkcí a z toho vyplývající provázání orgánů ROP s krajskými i místními samosprávami, zcela minimální osobní odpovědnost zástupců regionů v orgánech ROP a absence nezávislé věcné kontroly účelnosti projektů žádajících o dotace. Jedna z klientelistických sítí byla zmapována v Ústeckém kraji, další se formovala v jihočeském regionu v souvislosti s prosazováním projektu Šumavské elektrické dráhy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vítězslav Praks - profil

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…