Vladimír Pelc: Arogance gaunerství

27. 8. 2018 21:50

Dne 21. 9. 2017 šéf plzeňské zásahové jednotky Josef Němec, společně se svým podřízeným Vladimírem Slavotínkem, oba v civilu a v autě s civilní značkou, atakovali v Plzni řidiče Josefa Vávru, který si na ně dovolil blikat kvůli jejich agresivnímu stylu jízdy; zastavili ho tím, že mu cestu svým autem zablokovali, čímž porušili dopravní předpisy, a Slavotínek měl přitom v ruce pistoli, údajně ho i udeřil, a vulgárně urážel. Je to zřejmé z videa, které svou záznamovou kamerou J. Němec natočil; je dostupné na internetu.

Vladimír Pelc: Arogance gaunerství
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Nyní probíhá soud, V. Slavotínek čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby. Je až odporné, jakým způsobem se oba policisté hájí. Prý měli podezření, že řidič je pod vlivem drog – „Stále slyšíme na poradách, kolik lidí jezdí pod vlivem drog,“ zdůvodnil to Josef Němec. „Viděl jsem, že řidič v úrovni hlavy drží něco černého. Cítili jsme se ohroženi,“ doplnil Němec.

Tvrzení, že policisté se mohou či mají cítit ohroženi tím, když řidič drží u své hlavy cosi černého, je opravdu vrchol primitivnosti. Tvrzení, že měli podezření na to, že řidič je pod vlivem drog, je dodatečná účelová lež. Ten člověk (Němec) zkrátka tvrdí nesmysly – ty dva veledůležité policisty totiž naštvalo, že si nějaký no name řidič, nějaký civilní občánek, na ně dovolil, kvůli jejich bezohledné jízdě, zablikat. Na ně, policejní mocipány. To byl důvod jejich útoku na Josefa Vávru.

U soudu vypovídal obžalovaný Slavotínek. „Řidič na nás opakovaně najížděl zezadu. Došlo dokonce i k nárazu, kdy jsem se praštil hlavou o sloupek. Zapnuli jsme modrý maják a rozsvítili červený nápis stop policie. Na to řidič reagoval tím, že začal ujíždět,“ uvedl Slavotínek.

Ovšem nic takového na záznamu incidentu z kamery poškozeného vidět není. Auto policistů poškozeno nebylo. Pravda, obžalovaný se před soudem může hájit, jak chce, i nesmysly. Ale jaká je intelektuální a zejména morální úroveň takových lidí?

Poškozený Josef Vávra před soudem: „Vše začalo tím, že jsem pětkrát nebo šestkrát problikl starší černý mercedes poté, co se mi zdálo, že se snažil riskantně podjet dodávku s označením invalida. S vozidlem jsme se následně sjeli na stejnou úroveň. V tu chvíli jsem slyšel maják, nevěděl jsem, odkud to jde. V autě jsem viděl dva muže v černém oblečení a s černými brýlemi a všiml jsem si, že blikají malým modrým majákem a za stínítkem svítí nápis stop. V tu chvíli jsem se bál, že jsem narazil na lidi, kteří mě chtějí zastavit a zmlátit. Byli vulgární, jeden potetovaný. Auto bylo civilní se začerněnými skly. Nevěřil jsem, že jsou to policisté. Když obžalovaný vystoupil z mercedesu, držel v ruce pistoli. Když přišel k vozidlu, tak na mě spustil: ‚ty ku*do, ty mě budeš problikávat a tlačit se na mě?‘. Přes otevřené boční okénko mi vyrazil telefon z ruky. Když jsem ho zvedl z podlahy, znovu mi ho vyrazil, chytil mě do kravaty a minimálně dvěma škubnutími se mě snažil okénkem vytáhnout ven. Začal jsem křičet o pomoc,“ vylíčil poškozený.

Žalobce Jiří Richtr je přesvědčen, že obžalovaný policista Slavotínek svým jednáním naplnil znaky trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, za což může dostat až pětiletý trest. „Jako policista nedodržel pravidla zdvořilosti, cti a vážnosti. Rovněž nepostupoval tak, aby případný zásah do práv a svobod občana nepřekročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného zákonem. Tím vědomě porušil práva řidiče na zachování lidské důstojnosti,“ konstatoval.

Žijeme v nebezpečném světě. Jedním z nebezpečí na nás číhá v mocenských strukturách našeho státu. Ti policisté se totiž chovali tak, jak jim to dovoluje současné politické klima; nešlo o individuální exces, šlo o projev síly paralelní mocenské struktury.

Na závěr dovolte přetisknout několik perlivých názorů z internetových diskuzí:

Policisté mají rychlá auta a zbraně a to je zřejmě ve vlastních očích posouvá do skupiny nadlidí, kteří mají zvláštní moc. Budou se vymlouvat, ale mezi policisty, které si platíme, nemají co dělat.

Jak jinak, zvlášť když v tom měl taky prsty. Jenže velitelé se u nás netrestají. Jestli chtějí tihle kovbojové udělat ze své svévole pravidlo, tak potěš pánbůh…

Nic nemůže omluvit vyhrožování řidiči pistolí a násilné chování - odstrašující příklad policisty, kterého dokonce velitel kryje. GIPS by tam měl udělat pořádek.

To bych rád viděl psychotesty obou policajtů, co jeli v autě. Taky by měl být někde záznam o opravě policejního auta, do kterého ten drzý civil brutálně najížděl.

Vladimír Pelc

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radek Sárközi: Ministr Plaga hodil žáky i učitele středních odborných škol přes palubu

17:01 Radek Sárközi: Ministr Plaga hodil žáky i učitele středních odborných škol přes palubu

Vyjádření ke změnám v maturitních a závěrečných zkouškách