Vladimír Pelc: Církevní restituce jsou jedním z největších hospodářských tunelů

22.10.2019 13:45

Z řeckého glóssa, česky poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění, k upřesnění jeho významu; podle výběru autora. Nemusí jít jen o produkty uplynulého týdne.

Vladimír Pelc: Církevní restituce jsou jedním z největších hospodářských tunelů
Foto: narsoc.cz
Popisek: Vladimír Pelc
reklama

Politicky defektní ÚS

Ústavní soud zrušil část novely, podle níž měly církve a náboženské společnosti platit daň z vyplácených finančních náhrad. Údajné církevní restituce jsou jedním z největších hospodářských tunelů v novější době. Církve žádné nemovité majetky od reforem Josefa II. nevlastnila, měla je v užívání, nebylo tedy co restituovat. Návrh na tzv. restituce (8. 11. 2012, premiér Nečas) byl schválen většinou jednoho hlasu později odsouzeného poslance za ODS. Většina občanů údajné restituce odmítala a odmítá. Ústavní soud se svým ideologickým rozhodnutí projevil jako politicky defektní.

Nepopulární hejtmanka

Je až s podivem, co někteří politici vypustí z úst. Paní Jaroslava Pokorná Jermanová (politické hnutí ANO 2011), která je jedna ruka s ostudou – vzpomeňte na prapodivné externí smlouvy na činnosti, které fakticky vykonávají zaměstnanci úřadu, na zneužívání služebního vozidla jejím manželem, na nepotistickou personální politiku třeba při obsazování ředitelky Památníku Karla Čapka a četné další – tedy tato osoba si dovolila prohlásit, že co projde jiným, jí ne, protože je součástí nepopulárního hnutí, a za své názory je perzekvována (ZDE). Ona dáma si nevidí do úst: Je hejtmankou za politické hnutí ANO 2011, které má, na rozdíl od desetiprocentních straniček, voličské preference trojnásobné; je tedy populární. Nepopularitou tak může trpět pouze paní hejtmanka.

Nepřehlédněte Hodnocení kvality vzdělávání a možnosti dosažení vzdělání českou veřejností

Pravidelný výzkum CVVM v září 2019 zjišťoval názory české veřejnosti na úroveň vzdělávání a na možnosti dosažení vzdělání v ČR (ZDE). Otázky byly zaměřeny na úroveň vzdělávání na vybraných typech škol, možnost dosáhnout vzdělání odpovídajícího schopnostem, hodnocení vlastního vzdělání z hlediska rozvíjení určitých schopností a dovedností a toho, jak se vzdělávacímu systému daří rozvíjet různé aspekty žáků a studentů. Hodnocení úrovně vzdělávání na různých typech škol, základními počínaje a vysokými konče, je trvale příznivé; kladné hodnocení výrazně převažuje nad záporným. Nejlépe je hodnocena úroveň vzdělávání u gymnázií a základních škol, nejhůře u středních odborných učilišť. Oproti výraznému propadu hodnocení úrovně vzdělávání všech typů škol v roce 2017, a následném nárůstu v roce 2018, nedošlo v aktuálním výzkumu k téměř žádným statisticky významným změnám. Výjimkou jsou pouze vyšší odborné školy, u kterých došlo k mírnému nárůstu (o 4 procentní body) pozitivního hodnocení. Z hlediska osobního přínosu dlouhodobě převažuje názor, že vzdělání lidem poskytlo vhodnou průpravu a zejména kvalifikaci v oboru a všeobecný přehled. Téměř tři čtvrtiny (74 %) občanů mají za to, že každý v ČR může dosáhnout vzdělání, které odpovídá jeho schopnostem. (Zpracovala: Radka Hanzlová Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., tel.: +420 210 310 587; e-mail: radka.hanzlova@soc.cas.cz)

Voliči a strany

CVVM Sociologického ústavu AV ČR, v. v. i., do svého zářijového šetření zařadilo blok otázek, týkající se vztahu voličů k preferovaným politickým stranám (ZDE). Otázky zjišťovaly jednak intenzitu vztahu (sílu vazby) k preferované straně, jednak motivační zázemí potenciálních voličů. 20 % voličů se považuje za rozhodné přívržence preferované strany, 49 % s ní většinou souhlasí, 17 % uvedlo, že stanoviska strany jsou jim blízká, ale v mnohém mají jiný názor a 12 % voličů se nelíbí žádná strana, ale jimi uvedená strana jim vadí nejméně. Aktuální výsledky ukazují třetí nejvyšší míru identifikace voliče s jeho preferovanou stranou za celou dobu měření od roku 1995, vyšší míra byla jen v roce 2018 a v roce 1996. Nejsilnějšími motivy volby strany zůstávají souhlas s programem (91 %) a důvěra jejím představitelům (89 %). (Zpracoval: Martin Spurný Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., tel.: 210 310 583, e-mail: martin.spurny@soc.cas.cz)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Čínské rozpaky ze 160. výročí Vladivostoku

20:02 Jan Urbach: Čínské rozpaky ze 160. výročí Vladivostoku

Novinář čínské státní televize CGTN Shen Shiwei zareagoval na Twitteru na film ke 160. výročí Vladi…