Vladimír Ustyanovič: Všemohoucnost mocných

18.02.2019 18:19

Před určitou dobou jsem přijal rozhodnutí, že v rámci zachování zbytku duševního zdraví nebudu sledovat politické diskuse na obrazovkách našich hlavních televizních kanálů. Má to několik důvodů.

Vladimír Ustyanovič: Všemohoucnost mocných
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Na ČT 24 každou neděli probíhají monology Václava Moravce, které mají daleko ke slušnému chování k méně oblíbeným páně Moravcovým hostům, jež jsou okřikováni způsobem, že divákovi nezbývá nic jiného, než po půlhodině tuto debatu vypnout.

Pořadu Partie v TV Prima se minulou neděli zúčastnili juniorský ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, zástupkyně sester paní Žitníková a poslanec za KDU ČSL MUDr. Kaňkovský. Bylo to takové obecné povídání "musíme, musíme …", jak jsme u politiků zvyklí. V dané diskusi se pan MUDr. Kaňkovský pochlubil, že je primářem v Havlíčkově Brodě. V případě, že obě dvě uváděné funkce, tím myslím poslaneckou a primářskou, potažmo i zastupitelskou, zvládá, je člověkem na správném politickém místě. Běžný občan si v podvědomí představuje pana primáře, který řídí oddělení a bojuje o každou korunu ve prospěch svých zaměstnanců, popřípadě za efektivní investice do jím řízeného oddělení.

V poslanecké sněmovně to asi není výjimka. Jako další příklad mohu uvést hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka, jenž řídí kraj jako dálkové studium na své bývalé univerzitě, kde byl dříve rektorem.

Dovolím si takovou vsuvku, jak se všichni naši politikové zaštiťují tím, co dělají pro drobné podnikatele, popřípadě pro lokální firmy, aby úspěšně prosperovali a těšili se velkolepému rozvoji. Mnozí občané ale vidí jinou prosperitu, a to je prosperita poslanců a senátorů, kteří jsou placeni z našich daní, a jediný bonus přichází pouze do jejich peněženek. Řeči, že všechno dělají pro občany, jsou jenom rétorická cvičení. Vyhovuje jim parazitoidní systém, který jim naše legislativa umožňuje.

Samozřejmě máme mezi poslanci a ministry pár světlých výjimek. Těch si pro jejich pracovitost a odbornost musíme vážit. Závěr, dotaz a odpověď. Proč nemůžeme uplatnit systém jako ve Francii: když je někdo starostou, nemůže být poslancem a obráceně.

Odpověď a závěr: kapři si svůj blahobytný rybník zapáchající stojatou vodou nevypustí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Naroste nám rozhodnutím vlády silný kožich?

21:37 Oldřich Rambousek: Naroste nám rozhodnutím vlády silný kožich?

Pamatuji doby, kdy byl metrák kvalitního hnědého ořechu za 12 korun. Pamatuji i doby, kdy jsme plati…