Vojtěch Merunka: Šíří české protiislámské stránky na Facebooku xenofobii?

01.07.2014 7:27 | Zprávy

Již déle než týden vyvolává mnoho emocí smazání a následné obnovení Facebookové stránky "Islám v České republice nechceme". Redakce Britských listů se dnes přidala na stranu těch, kteří tyto stránky odsoudili jako rasistické, xenofobní a šířící nenávist a přímo prosí čtenáře Britských listů, aby si na tyto stránky stěžovali u administrátorů této sociální sítě.

Vojtěch Merunka: Šíří české protiislámské stránky na Facebooku xenofobii?
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Protože Facebook sleduji dlouho a jsem odborník na IT, tak dobře vím, že na obou stranách barikády jsou především mladí lidé, kteří spolu sedíce u počítače bojují na život a na smrt. Není to jen tato skupina, dohromady je jich desítky. Muslimové i nemuslimové si do těchto stránek zakládají různé falešné profily a z této pozice se vzájemně ostřelují. Anonymní profily dávají dotyčným pocit bezpečí a tak padají mnohá ostrá slova a mnohé podvržené výroky názorových oponentů. Tímto Facebookovým fenoménem se před pár lety zabýval pan redaktor Jiří Pehe ve svém článku na téma "Jak fejsbůkovat proti Paroubkovi aneb Občanská společnost v zemi Švejka"

Abych byl konkrétní, tak dvě výrazné vedoucí postavy na protiislámské straně pan docent Martin Konvička a pan Lukáš Lhoťan jsou terčem takových anonymních útoků, protože jim někdo zakládá diskreditující falešné profily a stránky, na kterých se to objeví, následovně žaluje za rasismus a xenofobii. Je dokonce vypsána odměna na jejich uříznutou hlavu a podobné lahůdky. Také na proislámské straně barikády existují mnohé falešně založené profily jako je například El Mish, které mají za cíl podobným způsobem diskreditovat islámskou víru a dostat ji mimo zákon. Ostatně i nedávné smazání protiislámských stránek s 65.000 fanoušky bylo výsledkem koordinovaného nahlašovacího útoku jisté proislámsky orientované slečny s velkou podporou mnoha dalších anonymních profilů. Problematikou složitosti zjišťování trestné činnosti na Facebooku se zabývalo toto interview s paní doktorkou Gabrielou Csehovou, která má ve firmě Facebook na starosti střední a východní Evropu jako ředitelka pro strategii.

 Smazané protiislámské stránky byly po několika dnech posuzování autoritami Facebooku vráceny a tak jediným výsledkem této internetové války je, že tyto obnovené stránky získaly větší popularitu a dnes již překročily počet 67.000. Právě proti těmto stránkám, které Facebook nejprve smazal a po několika dnech prošetřování obnovil, dnes zaměřily Britské listy svoji naléhavou prosbu, ve které s jistotou tvrdí, že to jsou stránky šířící rasismus, xenofobii a nenávist.

Při posuzování obsahu Facebookových stránek bychom proto měli být konkrétní a důslední. Protislámské stránky, o které tu běží, se opírají nejvíce o názory pánů Lukáše Lhoťana a Martina Konvičky, kteří je popsali ve svých knihách. Jsou to dvě knihy Lukáše Lhoťana: "Islám a islámismus v ČR" a "Ježíš a Islám" a kniha Martina Konvičky: "Sex, drogy a islám". Ty knihy jsem četl. Jsou kontroverzní a velmi provokující. Obsahují příkrá ale důkazy podložená tvrzení. Ale neobsahují nic, co by před soudem obstálo jako důkaz, že to jsou knihy nenávistné a rasistické. Ostatně v angličtině vycházejí mnohem ostřejší knihy jako například kniha exmuslima Ibn Warraqa "Why I Am Not a Muslim" (v českém vydání "Proč nejsem muslim"). Všechny tyto knihy včetně překladu té Warraqovy jsou v České republice volně dostupné a nikdo z kompetentních autorit nevolá po jejich odstranění z prodeje. Ostatně podobnému nařčení z rasizmu a xenofobie, jaké dnes učinily Britské listy, nedávno čelil pan docent Konvička od svého pana rektora Jihočeské univerzity, který toto tvrzení uvedl ve své rychlé odpovědi na dotaz jednoho novináře. Nakonec pan rektor svoje nedokázaná tvrzení o rasizmu a xenofobii stáhnul.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Facebook , islám , IT , Merunka

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…