Výpalné nebo hazard čili nákup stíhaček pro vzdušné síly České republiky

27.09.2023 21:28 | Komentář

Podle různých metodik stojí hodina F-35 ve vzduchu zhruba tolik, jako hodina osmi letounů JAS-39 Gripen. Zdroj Jiří Vojáček a bývalí piloti AČR. Cena pilota je větší než cena letadla F-35. Výcvik jediného pilota přijde daňové poplatníky na 32 milionů dolarů. Je všeobecně známo, že při přechodu na F-35 by byla změna pozemního zabezpečení obrovsky nákladná. Jenom například úpravy vzletové a přistávací dráhy, vybudování nových úlů pro letouny, systémy skladování paliva. Velmi nákladná je také ostraha letounů F-35, kterou Spojené státy podmiňují prodej. Mohu jen spekulovat, že podmínkou výše zmíněné ostrahy bude strážní jednotka armády Spojených států v místě lokalizace F-35. Poznámka - sovětskou leteckou techniku svého času střežila Československá armáda.

Výpalné nebo hazard čili nákup stíhaček pro vzdušné síly České republiky
Foto: Lockheed Martin
Popisek: Letouny F-35

Anketa

Zvládl podle vašeho názoru moderátor ČT Jakub Železný páteční debatu s Miroslavem Ševčíkem v Událostech, komentářích?

1%
98%
hlasovalo: 11765 lidí
Pro nové zákazníky, což by mělo být české letectvo, a věřím, že nebude, je pořizovací cena 150 milionu dolarů za kus. Servisní podpora je jednou ze slabin systému F-35. Vyšší poruchovost, než byla očekávaná, zejména poruchy pohonné jednotky, vytváří zásadní problém, proč tyto letouny nepořizovat. Podle výrobce by se měly tyto poruchy řešit buď ve Spojených státech nebo v existujících zařízeních v Evropě. Toto mi přijde postavené na hlavu, protože v případě potencionální poruchy, kterých je více, než je očekáváno, může být uzemněna nejen celá letka, ale všechny typy letounů, kterých se daná porucha týká. Příkladem je letectvo námořních sil US Navy u F-35 v minulých týdnech. Při poruše výše zmíněného typu bude muset Česká armáda najmout transportní letouny pro transport porouchaných letounů do Spojených států. A to se "vyplatí". Takže tuto předraženou hračku určitě nebrat.

JAS-39 Gripen je parťák do nepohody. Nákup Gripenu E není levný, byl koncipován jako stroj, který potřebuje minimální pozemní zabezpečení a je schopen vzlétat i z improvizovaných ploch. Je vidět, že se Švédové inspirovali tehdejší sovětskou jednoduchostí a účelností systému. Zástupce firmy Saab, pan Smith, odpovídá takto: "Záleží na více faktorech, ale běžně říkáme, že doba dodání je mezi 24 měsíci až 3 lety, když se budeme bavit o Gripenu E." Modernizace Gripenu C/D, či nákup verze E je nesporně excelentnějším řešením pro plnění úkolů českých vzdušných sil v rámci NATO a při ochraně vzdušného prostoru České republiky. Důvodem je nejenom technická, ale také ekonomická stránka (neřeším již vyškolené piloty), což by si naše nehospodárná vláda, inklinující k chaotickému zadlužování, měla rychle uvědomit, navíc firma Saab musela díky offsetovým programům zapojit podle smlouvy české firmy.

Neméně důležité je budování obrněných motorizovaných a tankových jednotek s maximálním zapojením českých a slovenských firem, které také nebude zadarmo.

Navrhuji snížit obranný rozpočet minimálně o 70 miliard, zrušit zbytečná ministerstva a ministry (jako je například ministerstvo pro vědu a výzkum), kteří jsou stejně neviditelní. Snížit politické náměstky na polovinu a veškeré náměstky Pirátů, kteří mají pouze 4 poslance, a kromě odborných náměstků bych ostatní poslal na pracovní úřad, aby si mohli najít práci. První krok k uzdravení státních financí by byl završen. Nechystáme se na válku, nechci podporovat žádný válečný konflikt, tím méně lokální, a i proto bychom měli přestat s neadresným financováním zkorumpovaného kyjevského režimu. Podporuji obyčejné lidi na Ukrajině, kteří mají hluboko do kapsy a ne ty, kteří se prohání po českých silnicích v Mercedesech a BMW.  Ti, kteří tady mávají ukrajinskými vlajkami by měli přestat mávat a jít bránit svoji vlast proti agresorovi. V případě, že bojují v ulicích českých měst, slušně řečeno dělají bordel, tak jim nikdo nebrání, aby se vrátili na Ukrajinu, která je ze tří čtvrtin bezpečná. Mimo jiné, Poláci je také pakují zpět. A hned tady máme úsporu ve státních financích a můžeme snížit daně, což bude jediné protiinflační opatření, stejně tak ani důchodci by v tomto případě nemuseli sanovat státní rozpočet díky této asociální vládě.

Vladimír Ustyanovič

 

reklama

autor: red

změny ve smlouvách

Dobrý den, nechápu, jak piráti mohou podpořit pro nás tak nevýhodné změny zakládajících smluv EU. Nebo myslíte, že jsou pro nás výhodné? A kdyby byly změny schváleny, neměli bysme jako občané mít pak možnost rozhodnout, zda chceme v EU nadále zůstávat? Myslíte, že změny projdou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

10:35 „Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

Už pátý díl cyklu o lecčems a mnohém, který měl premiéru na YouTube kanálu Vladimíra Franty a obsaho…