Zástupci obnovitelných zdrojů: Neexistují důvody pro nevypsání podpory na příští rok

29.9.2016 9:10 odp.

Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace nesouhlasí s názorem předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové na vypsání podpory pro obnovitelné zdroje. Opět hrozí zvýšení nestability v energetice v důsledku dnešního oznámení, že ERÚ nevypíše podporu pro podstatnou část obnovitelných zdrojů v ČR s ohledem na neukončený proces konzultace s Evropskou komisí do konce září. Přitom z právního hlediska bylo vypsání podpory na konci loňského roku v souladu s naším i evropským právem. ERÚ tak nic nebrání vydat cenové rozhodnutí i pro příští rok. Neexistuje totiž žádné závazné rozhodnutí Komise, že jde o protiprávní podporu.

Zástupci obnovitelných zdrojů:  Neexistují důvody pro nevypsání podpory na příští rok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely - ilustrační foto

„Podporu pro obnovitelné zdroje by bylo možné zastavit jen v případě, že by Evropská komise shledala, že je tato podpora neslučitelná s vnitřním trhem unie. To ostatně vyplývá i z textu cenového rozhodnutí o vypsání podpory z prosince loňského roku. Nic takového však není projednáváno a Komise ani nic podobného České republice nesdělila,“ říká Martin Sedlák, ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost.

Během letošního roku běžel intenzivní konzultační proces, kterého se vedle Ministerstva průmyslu a obchodu účastnily také asociace zastupující jednotlivé obnovitelné zdroje. Podle komentáře náměstkyně ministra průmyslu Lenky Kovačovské platí, že „celý sektor OZE včetně zdrojů uvedených do provozu v období 2006 až 2012 má jistotu, že podpora je oprávněná a není požadováno žádné navrácení podpory.“

„Ministerstvo průmyslu udělalo během jednání s Komisí maximum pro stabilizaci obnovitelných zdrojů energie. Několik cest do Bruselu jsme podnikli také a věřím, že se společnými silami a pomocí odborných podkladů podařilo komisi vysvětlit, že je česká podpora obnovitelných zdrojů zcela v pořádku. Šetrná energetika je moderní obor, který se však u nás bude moci dále rozvíjet pouze v případě, že se podaří stabilizovat také situaci na ERÚ. Nejistota, kterou svými kroky předsedkyně ERÚ vyvolává, ohrožuje využití místních čistých zdrojů energie,“ říká Veronika Hamáčková, ředitelka Solární asociace.

Fakta ke sporu o vypsání podpory pro obnovitelné zdroje energie:

Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ, odmítla vypsat podporu pro obnovitelné zdroje s odkazem, že některé projekty nemají tzv. notifikaci Evropskou komisí. Týká se to především instalací z let 2006-2012 a některých malých vodních elektráren. Ovšem:

  • Samotná Evropská komise nepředpokládá, že by se měla podpora pro „prověřované“ zdroje zastavit. Podobná situace již v minulosti nastala např. v sousedním Německu. Komise zde několikrát prověřovala systém podpory a podpora byla přitom bez problémů vyplácena dál.

  • Z cenového rozhodnutí vydaného na konci roku 2015 vyplývá, že podpora nebude poskytnuta pouze tehdy, pokud by byla v rozporu se zákonem o podporovaných zdrojích nebo pokud by nebyla slučitelná s vnitřním trhem Evropské unie. Ani jeden z těchto faktorů nenastal.

Aliance pro energetickou soběstačnost

Solární asociace

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jindřich Berounský: Den s Arrivou aneb Když je z generála fíra a motoráky přes kopce žene jeho víra

18:56 Jindřich Berounský: Den s Arrivou aneb Když je z generála fíra a motoráky přes kopce žene jeho víra

Reportérka Seznam Zpráv Zuzana Hodková, která zpovídá špičky českého byznysu, se věnovala generálním…