Zbyněk Fiala: Bublina, dokonce plynová

14.09.2013 18:36 | Zprávy

Nízké ceny amerického břidlicového plynu jsou dlouhodobě neudržitelné. Je to další bublina, jako předtím ta hypotéční, tvrdí investiční bankéř, který se oborem zabývá. Tvůrci aktualizace Státní energetické koncepce mají o čem přemýšlet.

Zbyněk Fiala: Bublina, dokonce plynová
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto břidlice

Jak dlouho vydrží zásadní změny, které přinesla „břidlicová revoluce“? V každém případě zásadní jsou. Jak se jeví teď? Ve Fontes Rerum to shrnul předseda tohoto debatního družstva Jan Mládek: USA se chtějí stát vývozcem zemního plynu, překreslují mapu světa. Je snazší dovézt levné uhlí z USA, než je těžit v Ostravě, zejména v dole Paskov. Spolehlivost dodávek nemusí být to nejdůležitější - v evropských přístavech jsou tankery s levným stlačeným plynem, který nemůžeme koupit, protože nás vážou dlouhodobé smlouvy s Gazpromem.

Účastníci debaty pochopitelně nebyli v názorech na trvalost nečekaně mocného nového zdroje zemního plynu jednotni. Andrzej Orlowski, výkonný ředitel z polské petrolejářské společnosti PKN-Orlen hovořil o „frakování“ plynové břidlice s nadšením. Je přesvědčen, že to Polákům nabízí obrovskou perspektivu, jejíž plody uvidí tak za dvacet let.

Dieter Goldscheider, investiční bankéř z EPIC Wien, je naopak přesvědčen, že nízké ceny amerického zemního plynu nejsou udržitelné a představují jen další bublinu. A Arnošt Thon,šéf A.T. Plyn a poradce z elektrárenské a plynařské RWE Praha, upozorňuje na fakt, že jde o pouhé zbytky zemního plynu v matečné hornině v ložiscích. Do této horniny není moc vidět, v tomto smyslu je „neprostupná“, takže výtěžnost lze obtížně odhadnout. Proto se tato těžba nedá plánovat.

Proberme to podrobněji:

V tuto chvíli představuje laciný zemní plyn obrovskou konkurenční výhodu USA, uznává bankéř Goldscheider. Pro Evropu z toho plynou ještě další negativní důsledky. V soutěži s americkými cenami neobstojí nejmodernější plynové elektrárny, které se musely odstavit, přestože stály těžké miliardy. Místo toho jsou znovu oživovány staré elektrárny na hnědé uhlí, v krutém rozporu s dosavadní politikou snižování uhlíkových emisí. Situace je vyostřena zejména v Německu, kde je současně snižován podíl jádra na produkci elektřiny – už klesl ze 22 procent na 16 procent.

Děsí se také nákladů na inteligentní rozvodné sítě, které budou nezbytné pro rozsáhlejší zapojování obnovitelných zdrojů elektřiny jako je slunce a vítr. Budeme vůbec schopni se této situaci přizpůsobit?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.