Zbyněk Fiala: Hladové zdi nestačí

05.10.2013 19:59 | Zprávy

Volební boj přitahuje nápady, jak vytvořit pracovní místa, a tak se mluví o subvencování dolů, stavbě dálnic, lákání velkých asijských investorů. Mnohdy to připomíná stavbu Hladové zdi – jedná se o to stavět, ne postavit. Důl zavírat, ne zavřít. Dělat, ne vydělat. To opravdu nestačí. Ekonomika pro lidi? Zkuste družstevnictví!

Zbyněk Fiala: Hladové zdi nestačí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost

Všechna velká centralizovaná řešení mají výhodu ústředního dobrodince, který na sebe upozorní, když se o lidi postará. Jakmile se však projekty skutečně rozeběhnou a přijde na řadu obvyklá honba za ziskem, naděje pomalu vyprchává. Podpora se vyčerpá, dílo se dokončí, daňové prázdniny vyprší, investor zmizí, a jsme tam, kde jsme byli.

Mnohem užitečnější by bylo, kdyby práce vznikala rovnoměrněji a měla smysl i v situaci, že není příliš zisková. Kdyby také byla založena na tom, že malý finanční zdroj udělá násobně víc práce, když neproletí jednorázově kapsou, ale zdrží se v místě a svůj oběh několikrát zopakuje.

Když zaplatíte centrálnímu dodavateli tisícovku za měsíční účet za elektřinu, tisícovka je fuč. Kdy ji zaplatíte místnímu energetickému družstvu, to z ní zaplatí místní obsluze a dodavatelům biomasy, ti to pak projedí v místní hospodě a hospodský má na výplaty obsluze, docela se nám ta tisícovka okotila. Při troše zjednodušení, z jedné jsou aspoň tři.

O tom, jak přilepit peníze k místu, které je potřebuje, se hovořilo na konci září na Festivalu lokální ekonomiky ve Varnsdorfu. Sjelo se tam mnoho z těch, kdo se zabývají lokální ekonomikou, potravinovou a energetickou soběstačností či sociálním podnikáním. Bylo to pestré setkání, jehož hlavním cílem bylo pomoci místním aktivistům, kteří mlhavě uvažují o konkrétním projektu, ale zatím se nemohou rozhodnout.

Ale o roli peněz, které jsou přilepeny k místu, které je naléhavě potřebuje, už věděli dost. A tak spustili spíše symbolickou „místní měnu“, která je „tvrdší než euro“ (proto TNE), což zaujalo dokonce i velký tisk, jako je Právo. Uvedená měna má praktickou podobu speciálních skleniček na místní marmeládu. Marmeládu namažete na chleba a jdete s touto vratnou sklenicí pro novou náplň, čímž obnovíte místní poptávku. Heslo Kupujte od zdejších! by zvládlo totéž, ale nepsalo by se o tom v novinách.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Takhle se dnes v naší zemi vládne

11:34 Ivo Strejček: Takhle se dnes v naší zemi vládne

Denní glosa Ivo Strejčka