Mezinárodní měnový fond a Světová banka zahájily výroční zasedání v peruánské Limě, pouštním pobřežním městě, z jehož věčných mraků nikdy neprší. Uvítalo je uzavření zdejších třetích největších zinkových dolů světa, další oběti propadu cen komodit. Ekonomika hostitelské Latinské Ameriky je na sestupné dráze, protože hlavní odběratel surovin, Čína, zmírňuje investiční aktivitu a začíná se více věnovat domácímu trhu.
Pozornost finančníků je soustředěna také na čínskou měnu, po zprávách, že intervence na ochranu kurzu už čínskou centrální banku stály přes 100 miliard dolarů. A taky na rostoucí podnikovou zadluženost v Číně i dalších zemích nových ekonomik, která by mohla začít pokládat banky.
Oficiální prezentace jsou krotké a plné frází o nezbytnosti reforem. Kdo se nudil a listoval si pod lavicí v New York Times, zaznamenal, že stejnou částku jakou použila centrální banka nejlidnatější země světa, přes 100 miliard dolarů, stáhli investoři z jednoho největších investičních fondů světa PIMCO během pár měsíců poté, co kolegové v tomto fondu vyštípali z vedení bývalého šéfa Bila Grosse, „dluhopisového krále“. Jeho nástupci chtějí riskantnější investice (a taky větší podíl na bonusech) a investoři hlasovali nohama.
Neznamená to, že jeden člověk může mít hodnotu 100 miliard dolarů, ale že finanční trhy strašlivě přestřelují. Proto jsou oficiální řeči a analýzy MMF vnímány jen okrajově. Klíčové debaty se odehrávají v kuloárech a soustřeďují se na strach z toho, že americký Fed ještě letos zvýší úrokové sazby. To by znamenalo, že finanční trhy se zblázní úplně a začnou přelévat za lepším všechny peníze. Stačí si představit, co se odehraje tam, odkud ty peníze zmizí.
Ekonomové, které to dokáže nejvíc vystrašit, závodí, kdo vymyslí lepší důvod, aby to Fed nedělal. Vede britský Gavyn Davies, šéf firmy pro správu finančních aktiv Fulcrum (a někdejší předseda Rady BBC). Ve svém pravidelném makroekonomickém blogu na stránkách Financial Times upozornil na signály utahování měnové politiky, které v USA už proběhlo. Samozřejmě skrytě. Je to především efekt posilujícího dolaru.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV