Když se léto zeptá… Byly první horké dny v červnu, když jsme se štábem ČT natáčeli na pálavských vinicích, jak se budou bránit nedostatku srážek a erozi půdy. Teď už je televizní dokument Půda na zabití z cyklu Nedej se! hotov a vysílá se v neděli 13. září v 10: 55 na ČT 2. Mezitím však přišlo historicky největší sucho, a tak si můžeme ověřit, jak to dopadlo.
Zasvěceným zdrojem informací je ing. Milan Hluchý, předseda svazu Ekovín (pro vinaře s ekologickou a integrovanou produkcí). Patří také k vedoucím odborníkům Biocont Laboratory (poradenského a servisního centra pro ekologické zemědělství). Rozhovor poskytl na konferenci ekologických zemědělců Biosummit v Praze.
ZF: Vyplatilo se vinařům na Moravě, když se drželi ekologických receptů?
Milan Hluchý: Určitě se to vyplatilo. Jedná se zejména o doporučení, aby oseli meziřadí vinic bylinnými směskami. Začínalo se s tím před sedmi nebo osmi lety, a tam, kde to dělají dost dlouho, už vidíme, že réva se chová jinak. Zareagovala na konkurenci a vyslala kořeny do větší hloubky. A když už tam ty kořeny jednou jsou, vezmou si vláhu ze spodního horizontu, kde ještě nějaká zbyla. Loni v srpnu a září hodně pršelo, a tak se tam voda udržela, i přes to tvrdé sucho. Ovšem v hloubce 1,5 metru.
ZF: A tam se podařilo zahnat kořeny révy působením zeleného meziřadí?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV