Zbyněk Fiala: Nástup umělých inteligentů

23.11.2023 15:49 | Komentář

Elektronický kamarád ChatGPT měl těžký víkend, ale už je zpátky a žene se za dalším využitím bouřlivě se vyvíjejícího potenciálu umělé inteligence. V Česku je to jen zajímavost, nebo máme i my šanci na aktivní roli?

Zbyněk Fiala: Nástup umělých inteligentů
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Sam Altman je zpátky, v pátek byl vyhozen, v úterý znovu přijat. Nezisková společnost pro otevřenou umělou inteligenci OpenAI s nesmírně lukrativním projektem ChatGPT, který se dá zkoušet chvíli zdarma, prožila kotrmelce, ale jede dál. Kdo čeká od umělé inteligence vrchol racionálního jednání, nesmí zapomínat, že v roli interface je tu člověk, a do toho nevidíš.

ChatGPT si už vyzkoušel každý, pohotově konverzuje i v češtině. Když půjdete do placené verze, napíše vám diplomku, ale na to asi přijde vedoucí či oponent práce, protože to může podobným nástrojem i odhalit. Nicméně na dosah ruky je sen levicových intelektuálů, že přístup k expertním znalostem pro každého změní společnost. Nebo taky není, protože kdo nemá potřebné vzdělání, ten bude mít problém jak s položením otázky, tak s vyhodnocením odpovědi. Umělá inteligence bude nakonec vedle dobrého sluhy i zlý pán, pokud umožní demagogům ještě záludnější manipulace, že si je spletou s pravdou i na ministerstvu vnitra.

Příběh společnosti OpenAI je poměrně krátký. Roku 2015 se domluvil Sam Altman s Elonem Muskem na vytvoření této společnosti s tím, že bude nezisková, aby mohla vyvíjet obecně dostupnou umělou obecnou inteligenci (artificial general inteligence – AGI), tedy nástroj myšlení, který převyšuje schopnosti člověka. Sešly se tu osobnosti srovnatelného významu pro přeměnu současné civilizace. Altman dal ideje a Musk prachy.

Jenže objevila se příležitost generativní AI a náklady vývoje a provozu prudce narůstaly. Altman hledal další investory, jako jsou Khosla Ventures, jedno z nejslavnějších investorských jmen v Silicon Valley, nebo Microsoft. Ten nakonec vložil 13 miliard dolarů do ziskové ChatGPT a získal v ní podíl 49 procent. Spojení neziskové společnosti se ziskovou firmou, která je v tuto chvíli na trhu odhadována na 90 miliard dolarů, bylo opravdu „divné“, jak konstatoval i Altman. Nezisková společnost byla financována z charitativních zdrojů. Různoběžnost se řešila tak, že Altman se správní radou moc nemluvil a ona mu zase nic nevěřila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

15:44 Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

Po několika málo dnech letního počasí kolem prvního máje zavanul do Evropy chlad. Ledoví muži prokáz…