Zbyněk Fiala: Ozdravné škrcení

06.06.2023 11:34 | Komentář

Probíhá nejzásadnější daňová reforma od roku 1993, varují odbory a upozorňují, že posiluje až do extrému naši karikaturu otevřeného a spravedlivého daňového systému. Extrémně je zdaňována závislá práce a spotřeba, miniaturně je zdaňován kapitál a majetek. Smyslem je odkrvit výdělečné veřejné služby a dotlačit je k privatizaci.

Zbyněk Fiala: Ozdravné škrcení
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Analytici odborové ústředny ČMKOS podle očekávání podrobili vládní „úsporný“ balíček zdrcující kritice, ale neskončili jen u něj. Když se započtou i méně sledované kroky současné i předchozí vlády, příjmy veřejných rozpočtů byly v posledních třech letech systematicky oškubány o více než 300 miliard korun. Takhle se dělá krize! Podrobná tabulka s vyčíslením dopadu jednotlivých zákonů je na stránce 18 dokumentu Návrhy opatření ČMKOS pro ozdravění veřejných financí ČR, který je zavěšen na internetových stránkách odborové centrály. (více ZDE)

„Jde o zásadní změny na příjmové straně veřejných financí, především státního rozpočtu, které za několik málo posledních let odčerpaly prostřednictvím tzv. daňových reforem přes 300 miliard korun daňových příjmů,“ konstatují autoři a dovozují, že právě tohle způsobilo nárůst deficitů státního rozpočtu a růst veřejného dluhu.

Zmíněné reformy směřovaly především ke snížení daní firem, osob s vysokými příjmy a vlastníků velkého majetku. Jenže teď se tlačí na důchodce a zaměstnance, kteří se na tom nepodíleli. Distribuce vývaru z „daňové smršti“ se fakticky dotkla poklesu zdanění firem a OSVČ, zatímco propíraných zaměstnanců jen omezeně.

Nejviditelnější je velké puštění žilou veřejným rozpočtům v podobě zrušení superhrubé mzdy roku 2020, které spolklo polovinu uvedeného daňového manka. Tady si neodpustím poznámku, že se tenkrát správně zrušil superhrubý podvod, kterým ODS předstírala pokles daně z příjmů na 15 procent, jak to slibovala před volbami, aby pak fakticky kasírovala přes 20 procent. Onoho roku 2008 za premiéra Topolánka k tomu byla zavedena i „rovná daň“ (čili výrazná sleva nejvyšším příjmům). Jsem přesvědčen, že tohle jsme teď měli zrušit taky a vrátit se k daňové progresi. A ta se měla nastavit tak, aby obrat od východní divočiny byl rozpočtově neutrální.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Jan Werich alias král Já I. - Už vím, že odbornou práci mají dělat odborníci

12:26 Jiří Halík: Jan Werich alias král Já I. - Už vím, že odbornou práci mají dělat odborníci

Podíval jsem se na video Otázky Václava Moravce, za účasti paní ekonomky Šichtařové, které si mimoch…